Damızlık Boğalar Kurayla Dağıtıldı

Damızlık Boğalar Kurayla Dağıtıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılığın desteklenmesi projesi kapsamında toplam 48 Montofon ve Simmental ırkı damızlık boğa kurayla besicilere dağıtıldı.Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılığın desteklenmesi projesi kapsamında toplam 48 Montofon ve Simmental ırkı damızlık boğa kurayla besicilere dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamında hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bölge başta olmak üzere Erzurum’da besiciliğin geliştirilmesi ve karkas veriminin artırılması için uygulamaya konulan proje kapsamında etçi ırkların yaygınlaştırılması için erkek damızlık materyal temini ve çiftçilere dağıtımı yapılıyor. Proje kapsamında Siyah Angus Irkı damızlık boğa bakanlık tarafından TİGEM işletmelerinden temin edilerek hak sahibi işletmelere törenlerle teslim edildi.

Erzurum Hayvan Sevk Merkez’inde düzenlenen teslim törende konuşan İl Müdürü Osman Akar, ”Geçtiğimiz aylarda TİGEM’den 81 baş ve hastalıktan ari işletmelerimizden ise 45 baş olmak üzere toplam 126 baş Montofon (Brown Swiss) ve Simmental ırkı damızlık boğa yetiştiricilerimize teslim edilmiştir. Bugün de 48 baş Siyah Aberdeen Angus ırkı damızlık boğayı daha yetiştiricilerimize teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Damızlık erkek materyaller, Erzurum büyükbaş hayvancılığının gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, bu damızlık boğaların kullanılması ile işletmelere ait anaç sığır ve doğan buzağılar için de destekleme ödemesi yapılacaktır. Başvuruda bulunan diğer yetiştiricilerimize, yeni boğalar temin edildikçe dağıtımına devam edilecektir. Boğaların ilimiz ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından damızlık boğalar, çekilen kura ile yetiştiricilere teslim edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.