"Dane" Kaybının Önlenmesi Konusunda Çiftçileri Uyarı

"Dane" Kaybının Önlenmesi Konusunda Çiftçileri Uyarı

Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, 2015 yılında yağışın çok olmasından ve verimde yüksek rekolte beklenmesinden dolayı hububat hasadında "Dane" kaybının önlenmesi konusunda çiftçileri uyardıkl...

Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, 2015 yılında yağışın çok olmasından ve verimde yüksek rekolte beklenmesinden dolayı hububat hasadında "Dane" kaybının önlenmesi konusunda çiftçileri uyardıklarını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, ürününe ve emeğine sahip çık sloganı ile 2015 yılı hububat hasat dönemini başlattıklarını söyleyerek, hububat hasadında (buğday ve arpada) dane kaybının önlenmesi ve verimliliğin artırılması bir yıllık emeğin heba olmaması için Kilis’e hasat için gelen biçerdöverlerde uygunluk belgesi, operatörlerde yeterlilik belgesi ve biçerdöverin teknik özelliklerinin tamam olması gerektiğini ve bu konuda çiftçileri uyardıklarını belirtti.

Hasat sırasında "dane" kaybına dikkat edilmemesi yüzünden her yıl verimin düşük çıktığını belirten Çelik, “Her yıl binlerce ton hububat yok yere heba oluyor. 2015 yılı üretim sezonunda hububat ekim alanlarının, girdi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı gittikçe daralma var. Bir yıl boyunca bin bir zahmetle yetiştirilen hububatta dane kaybının önlenmesi gerekiyor. İlimize hasat için gelen biçerdöverlerin operatörlük belgesi, yeterlilik belgesi, uygunluk belgesi olmayan ve teknik özellikleri yeterli olmayan biçerdöverlere hasat yaptırmamaları hususunda üreticileri uyarıyoruz" dedi.

Ziraat Odası Başkanlığı olarak gerekli çalışmaları ve kontrolleri yapacaklarını sözlerine ekleyen Çelik, bol bereketli ve verimli bir yıl olması dileği ile ürününe ve emeğine sahip çık sloganı ile 2015 yılı hasat döneminin çiftçilere hayırlı kazançlar bol ve bereketli ürünler getirmesini sözlerini ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.