Doğanşehir’de İlk Kez Arama Kurtarma Tatbikatı Yapıldı

Doğanşehir’de İlk Kez Arama Kurtarma Tatbikatı Yapıldı

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde ilk kez kapsamlı olarak arama kurtarma eğitimi verildi. Doğanşehir Sürgü Barajı DSİ tesislerinde Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya illerinden gelen gönüllülerden oluş...

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde ilk kez kapsamlı olarak arama kurtarma eğitimi verildi. Doğanşehir Sürgü Barajı DSİ tesislerinde Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Malatya illerinden gelen gönüllülerden oluşan grup, 3 gün süre ile eğitim alarak, gerçek tatbikatlar yapacak.

Doğanşehir ilçesine sabah saatlerinde siren çalarak giriş yapan ekipler koordineli biçimde kamp yeri olarak düzenlenen Doğanşehir Sürgü Barajı DSİ tesislerine geldiler. Burada çadır kurarak dinlenen gönüllülerden Doğanşehir Kaymakamı Murat Irgatoğlu, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Sürgü Meslek Yüksek Okulu Müdürü Bayram Karadağ kamp alanını gezerek, çalışmalarla ilgili bilgi aldılar. Kamp yerini çok beğenen Rektör Cemil Çelik, “Burayı üniversitenin çeşitli faaliyetleri için kullanalım ve bunun için bir protokol yapalım. Burası doğa sporları için bölgenin keşif edilmemiş en güzel yeridir. Çalışmaları başlatarak burayı değişik amaçlarla kullanılabilir hale getirelim, harika bir yer” dedi.

Tamamı gönüllülerden oluşan 100 kişilik arama kurtarma ekibi 9-10- ve 11 Haziran’a kadar çeşitli kurtarma eğitimleri verecek. Katılımcılar 3 gün boyunca genel afet bilgisi modülü, afet ve ODD müdahale eğitimi, tıbbi müdahale, psiko sosyal durumlar, tatbikat eğitimi konularında uygulamalı eğitim görecekler. Ayrıca enkazdan yaralı kurtarma, trafik kazası, triaj, oryantring konularında da tatbikatlar yapılacak. Tatbikatın son gününde helikopterle yaralı kurtarma konusunda uygulamalı eğitim verilecek.

Tatbikata Malatya AFAT, Ulusal Medikal Kurtarma ekibi UMKE, İnönü Üniversitesi Arama Kurtarma ekibi İNOSAR, Amatör telsizciler grubu TRAC, Sürgü Arama Kurtarma ekibi SÜR AKUT, Doğanşehir Dağcılık Klübü Doğkamp katıldı.

Ş.S-VSA-Y)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.