Esnafta Koalisyon Kaygısı

Esnafta Koalisyon Kaygısı

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, “Benim kendi camiam da dahil olmak üzere emin olun şuan cebimizdeki parayı harcamaya korkuyoruz” dedi.Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, 7 Haziran...

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, “Benim kendi camiam da dahil olmak üzere emin olun şuan cebimizdeki parayı harcamaya korkuyoruz” dedi.

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, 7 Haziran genel seçimlerinde sandıktan koalisyon çıkması ile esnaf olarak büyük kaygı içerisinde olduklarını belirtti. Sadece kozmetik sektöründe değil bütün sektörlerde bir belirsizlik ortamı olduğunu belirten Kiraz, “Geçmişteki yaşanan koalisyon hükümetleri döneminde bir çıkar kavgası, bir çıkar çatışması olduğu için yeteri derecede ülkeyi yönetemediklerine o dönemdeki bir esnaf olarak şahit oldum” diye konuştu.

Eskiden yaşanan koalisyon hükümetleri zamanında iyi hatıraları olmadığını belirten Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, “7 Haziran seçimlerinde tek parti iktidara gelemedi. Seçimden koalisyon çıktı. Sadece kozmetik sektöründe değil bütün esnaflarda bir belirsizlik sıkıntısı var. Aynı kaygı var aynı korku var. Geçmişte de daha önce koalisyonlar olmuştu. Koalisyonlarda her zaman için insanlarda şöyle bir kaygı vardır. Hükümet kurulacak mı, kurulamayacak mı, pazarlıklar olacak mı, olmayacak mı? Buna benzer birçok kaygılardan dolayı esnaf ciddi bir sıkıntıya girmiştir. ‘Seçimden koalisyon çıktı’ haberinden sonra piyasalarda hemen bir hareketlilik oldu. Pazar günü dolar, euro bir miktar arttı. Ne yazık ki bir kaygı ortamı var. Çünkü bizim hafızamızda geçmişin vermiş olduğu hala bazı etkiler var. Geçmişteki yaşanan koalisyon hükümetleri döneminde bir çıkar kavgası, bir çıkar çatışması olduğu için yeteri derecede ülkeyi yönetemediklerine o dönemdeki bir esnaf olarak şahit oldum. Şimdi de aynı şey var. Umarım ki iyi bir hükümet kurulur, iyi bir koalisyon kurulur da bu kaygılar ortadan kalkar. Ama benim kendi camiam da dahil olmak üzere emin olun şuan cebimizdeki parayı harcamaya korkuyoruz. Şuan ne olacağımız belli değil. Borçlanmaya korkuyoruz. Faiz inecek mi, çıkacak mı belli değil. Çünkü ülke olarak biz kim ne derse desin ekonomik olarak kendi ayaklarımız üzerinde çok rahat duran bir ülke değiliz. Böyle bir ekonominin olduğu bir ortamda ciddi bir kaygı var. Ama ben inanıyorum ki siyasi partilerin sağduyulu olup, kendi çıkar kavgalarını bir kenara iterek düzgün bir koalisyonla ülkeyi tekrar bir istikrara götürecekler. Aksi takdirde çok büyük sıkıntıların olacağını düşünüyorum. Pazar günü seçim oldu, o zamandan bu güne kadar esnaflarla yaptığımız sohbetlerde ‘acaba koalisyon kurulacak mı, acaba erken seçime gidilecek mi, koalisyonda sıkıntı çıkacak mı?’ diye bir kaygılarının olduğunu gördüm. Umarım böyle bir kaygı olmadan düzgün bir koalisyon ile ülke tekrar eski düzenine döner” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.