Fransa’dan Örnek Alındı, Fransa’ya Örnek Oldu

Fransa’dan Örnek Alındı, Fransa’ya Örnek Oldu

Fransa’nın Chalette Sur Loing Belediyesi’nden Bursa’ya gelen heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ziyaret ederek, Nilüfer’de uygulanan projeler hakkında bilgi aldı.Nilüfer Belediyesi’nin F...

Fransa’nın Chalette Sur Loing Belediyesi’nden Bursa’ya gelen heyet, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ziyaret ederek, Nilüfer’de uygulanan projeler hakkında bilgi aldı.

Nilüfer Belediyesi’nin Fransa’daki kardeş şehri Chalette Sur Loing Belediyesi Başkan Yardımcıları Laurianne Delaporte, Musa Öztürk ve beraberindeki heyet, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Nilüfer’e geldi. Heyet evvela Bozbey’in Chalette ve Japonya’daki kardeş kentlerinden örnek alarak hayata geçirdiği Dernekler Yerleşkesi’ni inceledi. Nilüfer’de bulunan Dernekler Yerleşkesi’nin Fransa’dakinden daha geniş olduğunu kaydeden heyet, daha sonra Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile Halk Evi’nde bir araya geldi. Heyete Nilüfer’de uygulanan projeleri aktaran Başkan Bozbey, ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirtti. Dernekler Yerleşkesi’nin yapım aşamasından da söz eden Bozbey, geçtiğimiz haftalarda yeni bir yerleşkenin daha temelinin atıldığını söyledi.

Bozbey, “Katılımcılık konusunda Chalette bizden önde. Temellerini katılımcılık anlayışıyla attığımız Dernekler Yerleşkesi projesini biz ilk olarak Chalette ve Japonya’dan kardeş şehirlerimizi örnek alarak yaptık. İlk zamanlarda derneklerimiz dolap derneği olmak istemediler fakat kısa süre sonra yüz altmışa yakın derneğimiz bu alanı kullanmaya başladı ve ‘Demokrasinin kalbi’ olarak adlandırdığımız alanın yapımında Chalette bizi tetiklemiş oldu” diye kaydetti.

Geçtiğimiz haftalarda Karaman Mahallesi’nde yeni bir Dernekler Yerleşkesi’nin temelinin de atıldığını söyleyen Başkan Bozbey, sadece Nilüferli kadınların yararlanabileceği bir yerleşke için de çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bozbey, “Nilüfer’de köy kadın dernekleri ve sanatla uğraşan kadınlarımız var. Kadınları evde tutan değil, elinden tutan bir anlayışla hayata geçireceğimiz projede Kadın Dernekler Yerleşkemiz olacak. Yerleşkenin en alt katının bir tarafında köy kadın derneklerimiz ürünlerini satacak, diğer bir tarafında ise sanatla uğraşan kadınlarımız faaliyetlerini sürdürecek. Farklılıkları Nilüfer’de yaşatma anlayışıyla da yerleşkenin üst katında ise kadın ve çocuklara yönelik eğitimler düzenlenecek bir alan bulunacak” şeklinde konuştu.

İnceleme için Nilüfer’e gelen Chalette Sur Loing Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Öztürk de Dernekler Yerleşkesi’ne hayran kaldıklarını belirtti. Heyet, Nilüfer’de Dernekler Yerleşkesi’nin yanı sıra Nilüfer’in kültür, sanat alanlarını ve kırsal bölgelerini gezerek çeşitli incelemelerde bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.