Fransız Heyetten Eş Başkan Çoban’a Ziyaret

Fransız Heyetten Eş Başkan Çoban’a Ziyaret

Fransa’dan 7 Haziran seçimleri için Türkiye’ye gelen heyet, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ı ziyaret etti.Fransa’dan 7 Haziran seçimi için Türkiye’ye gözlemci olarak gelen ve aralar...

Fransa’dan 7 Haziran seçimleri için Türkiye’ye gelen heyet, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ı ziyaret etti.

Fransa’dan 7 Haziran seçimi için Türkiye’ye gözlemci olarak gelen ve aralarında savcı, akademisyen ve araştırmacıların bulunduğu kalabalık bir heyet, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ı ziyaret etti. 7 Haziran’da yapılan seçimde Kürt illerini gezen ve gözlemlerini rapor haline getiren heyet, seçimlerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. HDP’nin seçimde büyük bir başarı sağladığını ifade eden heyet üyeleri, HDP’nin başarısının çok önemli olduğunu ve tüm dünyaya örnek olduğunu kaydetti.

Heyette yer alan akademisyen ve Fransa-Kürdistan Derneği Başkanı Syluie San, Kürt halkının seçimlerde gösterdiği başarının muazzam bir başarı olduğunu söyledi. San, “Böyle bir başarı dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Kürt halkı gerçekten inandığı zaman ve bunu pratiğe döktüğü zaman hiçbir güç bunun önüne geçemiyor. Özellikle Kürt kadınlarının seçimde sandıklara nasıl sahip çıktığını kendimiz gördük. Bizde seçim izleme heyeti olarak 3 ilde 170 sandık gezdik. Bizlerde seçimlerde yaptığımız gözlemleri rapor haline getirerek ilgili yerlerle paylaşacağız” dedi.

Yapılan ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ise, 7 Haziran’da yapılan seçiminin Türkiye halklarının demokratikleşmesi adına önemli bir seçim olduğunu ifade etti. Van’da yapılan milletvekili seçimlerinde Van halkının oylarını özgürlük ve demokrasiden yana kullandığını kaydeden Çoban, “Van’da 8 olan milletvekilinden 7’sini HDP kazandı. Van, Türkiye ve bölge illeri içerisinde en yüksek oyu alan 5 il arasındadır. Bu da çok büyük bir başarı demektir. Kazanan Türkiye halkları olmuştur. Seçimde HDP’nin büyük başarısının ardından çoğu yerde bu başarı gölgelenmek istenmiştir. Halkımıza özellikle Diyarbakır’da yaşanan saldırılar, bu başarının nasıl gölgelenmek istendiğini açıkça ortaya koymuştur” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.