Karşıyaka’da Temiz Gıdaya ’Teşekkür Plaketi’

Karşıyaka’da Temiz Gıdaya ’Teşekkür Plaketi’

Vatandaşların sağlığını korumak amacıyla denetimlerini artıran Karşıyaka Belediyesi, fırın ve unlu mamül satış noktalarına yönelik yeni bir kampanya başlattı. Belediye ekipleri, satış ve hijyen kurall...

Vatandaşların sağlığını korumak amacıyla denetimlerini artıran Karşıyaka Belediyesi, fırın ve unlu mamül satış noktalarına yönelik yeni bir kampanya başlattı. Belediye ekipleri, satış ve hijyen kurallarına uyan, yasal gerekliliklerini yerine getiren işletmelere ’teşekkür plaketi’ ve ’nazarlık’ asmaya başladı.

Halk sağlığını korumaya yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Karşıyaka Belediyesi, unlu mamül ve fırınlara yönelik denetimlerini artırdı. Kent genelindeki yaklaşık 50 satış noktasında, yılbaşından itibaren ruhsat, hijyen, fiziki uygunluk, gürültü ve çalışma saatlerini mercek altına alan belediye ekipleri, eksikleri en aza indirmek için düzenli olarak çalışmalarını sürdürdü. Kurallara uymayan işletmeler içinse yasal işlem yapıldı.

PLAKETİ BAŞKAN ASTI

Hijyen kuralları konusunda farkındalık oluşturmak ve işletme sahiplerini teşvik etmek için yeni bir kampanya başlatan Karşıyaka Belediyesi, gıda satış kurallarına uyan ve tüm yasal gereklilikleri yerine getiren fırın ve unlu mamüllere ’teşekkür plaketi’ ve ’nazarlık’ asmaya başladı. İlk uygulama Örnekköy’deki Taşkent Eser Kardeşler Satış Noktası’nda yapıldı. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, örnek üretim ve satış ortamı nedeniyle plaketi almaya hak kazanan işletmeyi gezerek, incelemelerde bulundu. Plaketi işletmenin duvarına asan Başkan Akpınar, denetimlerin süreceğini ve güzel hizmetlerin örnek olmasını istedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Karşıyaka Belediyesi olarak toplum sağlığına büyük önem veriyoruz. Özellikle fırın gibi üretim yerlerinde hijyen koşullarına uyulmasını sağlamak için çaba harcıyoruz. Zabıta ve Ruhsat Denetim Müdürlüklerimiz bu konuda sıkı bir çalışma içerisinde. Karşıyaka’da 50 civarında fırınımız var. Yeni yapılan fırınlarda gerekli şartlara uyulsa da eski fırınlarımızın bazılarında ne yazık ki bunu göremiyoruz. Biz de özendirici olmak adına ve hem işletme sahiplerimiz daha sağlıklı koşullarda hizmet üretsin hem personeli daha sağlıklı koşullarda çalışsın, vatandaşımız da sağlıklı gıdalar tüketsin diye bu uygulamayı başlattık. Taşkent Fırını da örnek bir işletme. Görevi olmamasına rağmen gıda mühendisi istihdam ediyor. İşletme sahiplerini kutluyorum ve iyi örneklerin artacağına inanıyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.