MHP Milletvekili Balkız, Seçim Barajını Eleştirdi:

MHP Milletvekili Balkız, Seçim Barajını Eleştirdi:

7 Haziran genel seçimleri sonuçlarına göre Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili olan Zeynel Balkız MHP Akhisar İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Seçim sonuçlarını analiz eden Balkız, özeleştiri...

7 Haziran genel seçimleri sonuçlarına göre Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili olan Zeynel Balkız MHP Akhisar İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Seçim sonuçlarını analiz eden Balkız, özeleştirinin yanında herkesin bu sonuçlardan bir ders çıkarması gerektiğine vurgu yaptı. Türkiye’de baraj sorunu olduğunun açık göstergesi olarak seçim sonuçlarını gösteren Milletvekili Balkız, seçim barajının yüzde 5 oranlarında olması gerektiğine vurgu yaptı.

MHP Akhisar İlçe Başkanı İbrahim Uğurlu, yönetim kurulu üyeleri ve belediye meclis üyeleri tarafından karşılanan Balkız, seçim sonrası hemen bir analiz yaptıklarını ve durmadan çalışmalara devam ettiklerine vurgu yaptı.

Balkız sözlerine şöyle devam etti:

"Şuandaki baraj ülke olarak çok yüksek bir baraj ve demokratik değil. Bu dünya ortalamasında demokratik ülkelerde bu oran yok. Yani istikrarı sağlamak adına yüzde 5 civarında olabilir. Nitekim bu yüzde 10 barajı Türkiye’de şöyle bir sonuç verdi. HDP henüz vesayetten kurtulamamış bir partidir. Ama ülkedeki son seçimlerdeki söylemleri demokratik, insan haklarına ve ayrımcılığa karşı tavır sergilediler. Bu açıdan cinsiyet, din, ırk, mezhep farklılıklarını da hem koruyacak hem de eleştirecek nitelikte bir liste yaptılar. Bunun yanında bu yüzde 10 barajını aşar aşamaz diye Türkiye’de HDP lehine hak etmedikleri bir sempati oluşturdu ve AK Parti’yi cezalandırmanın yolu olarak da AK Parti’den kaçacak olan muhafazakar oyların HDP’ye gideceği hesap edildi. Bu bakımdan AK Parti’nin bir küçültmenin yolu olarak geniş kesimlerde HDP felsefesine inanmayan kesimlerde de desteklendi. Hatta Cumhuriyet Halk Partisinin eksilen yüzde 1’lik oyunun dahi oraya gittiği tahmin ediliyor. Bu dahi Türkiye’deki yüksek barajın getirdiği bir sorun olarak HDP lehine tecelli etmiş bir olaydır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.