Seydişehirli Arıcılar İçin Önemli Bir Proje Kabul Edildi

Seydişehirli Arıcılar İçin Önemli Bir Proje Kabul Edildi

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Bal Üreticileri Birliği’nin Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)’na sunduğu ana arı yetiştirme projesi kabul edildi.MEVKA tarafından onaylanan proje ile Seydişehir’de ki arıc...

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Bal Üreticileri Birliği’nin Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)’na sunduğu ana arı yetiştirme projesi kabul edildi.

MEVKA tarafından onaylanan proje ile Seydişehir’de ki arıcılar açısından önemli olan ana arıları kendileri yetiştirebilecek. “69 üyeli Seydişehir İlçesi Bal Üreticileri Birliğinin arıcılığa yeni başlamış ya da ana arı üretimi konusunda bilgi eksikliği bulunan üyeleri bulunmaktaydı” diyen Birlik Başkanı Mustafa Taşdöğen, ”Arı ömrünün çok kısa oluşu, doğadaki kaynakların zamanında ve en iyi şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Polen kaynaklarının bol olduğu ilkbahar aylarında koloni gelişmesini tamamlayabilmeli, nektar akış döneminde de yeterli bal toplayabilmelidir. Verimli ve kazançlı bir arıcılık için oluşması gereken bu şartlar direkt olarak koloninin sahip olduğu ana arının genetik ve fiziksel özelliklerine bağlıdır. Proje kapsamında Seydişehir İlçesi Bal Üreticileri Birliği üyesi 20 arıcıya ‘Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi’ konusunda 5 gün teorik, 5 gün de pratik olmak üzere toplam 10 günlük eğitim verilecektir. Proje ile arıcılarımız kendi ana arı yetiştirme işletmelerini kuracak ve böylece Seydişehir yöresine uygun ana arı (koloninin güçlü, çalışkan, hastalıklara karşı duyarlı ve dayanıklı, iyi huylu kışlama yeteneği gelişmiş, bal verimi yüksek) yetiştirecekler. Bu süreçte bal arılarının verimliliğinde artış sağlanacak, daha fazla bal üretilerek Seydişehir ekonomisine katkı sağlanacaktır. Polinasyon yolu ile çevresel sürdürülebilirliğe ve istihdama olan katkı sağlanacaktır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.