Sürü Yönetimi Eğitim Kursu Sona Erdi

Sürü Yönetimi Eğitim Kursu Sona Erdi

Küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen sürü yönetimi eğitim kursu sona erdi.İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞKUR’un ortak çalışması, Kilis Ziraat Odası, Kilis Damızlık...

Küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen sürü yönetimi eğitim kursu sona erdi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İŞKUR’un ortak çalışması, Kilis Ziraat Odası, Kilis Damızlık Koyun Keçi Birliği ve Kilis Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen sürü yönetimi eğitim kursu sona erdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, son yıllarda küçükbaş hayvancılığı darbe yediği sorunların en başında gelen çoban problemine çözüm bulmayı amaçlayan bu projenin başarıyla sürdüğünü belirterek, “Bu kursların amacı, koyunculuk sektörünün ihtiyaç duyduğu sürü yöneticilerinin (çobanların) niteliklerini geliştirerek, istihdam edilebilirliklerine katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda dünyanın en eski mesleği kabul edilen çobanlığı, hak ettiği statüye kavuşturmanın alt yapısına hizmet etmektir.Genel hayvancılık bilgisi, hayvan beslenmesi, hayvan ırkları ve ıslahı ile salgın hastalıklarla mücadele konularında teorik ve pratik bilgilerin verildiği eğitim kursuna 13 kişi katıldı. Sürü Yönetim elemanı olmaya istekli genç kursiyerlere hem nazari bilgi verildi, hem de uygulamalı olarak sahada küçükbaş hayvancılığın püf noktaları öğretildi. Üç hafta süren eğitim kursunun sonunda, 04.05.2015 tarihinde düzenlenen sınavda başarılı olan ve sürü yöneticisi olmaya hak kazanan adaylara sertifika verildi. Hayvancılığımızı şahlandıracak projelerden birine imza attıklarını belirtti. Katkılarından dolayı Kilis Ziraat Odasına, Kilis Damızlık Koyun Keçi Birliğine ve Kilis Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı’na teşekkür ediyorum, projenin ülkemiz hayvancılığına hayırlı olması dileğiyle, sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimizi tebrik edip başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.