Türk Kızılayı’nın 145. Kuruluş Yıl Dönümü

Türk Kızılayı’nın 145. Kuruluş Yıl Dönümü

Türk Kızılayı’nın 145. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Kızılay Derneği Malatya Şube Başkan Avukat Umut Yalçın, bir mesaj yayınladı.Türk Kızılayı’nın, kurulduğu günden bu yana herhangi bir ayrım...

Türk Kızılayı’nın 145. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Kızılay Derneği Malatya Şube Başkan Avukat Umut Yalçın, bir mesaj yayınladı.

Türk Kızılayı’nın, kurulduğu günden bu yana herhangi bir ayrım yapmaksızın ve sınır tanımadan Türk halkının merhametini insanlığa gösteren en önemli kurum olduğunu vurgulayan Başkan Umut Yalçın, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“11 Haziran 1868 tarihinde Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla, savaş alanındaki yaralılara yardım etme düşüncesi ile kurulan Kızılay, 1877’de Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti, 1923’de Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti, 1935’te büyük önder Atatürk tarafından verilen Türkiye Kızılay Cemiyeti ve 1947’de Türkiye Kızılay Derneği adı ile 147 yıldır hizmet veriyor. Milletin bizzat kendisine ait, tüm insanlığa mal olan Kızılay, ızdırabın olduğu her yere yetişmeye çalışan sevgi, şefkat ve bir merhamet eli olarak başta ülkemiz olmak üzere insanlığın yanında yer alıyor. Bu kutsal kuruma zarar verecek her türlü davranıştan imtina ederek halkımızın güven duygusunu zedelemeden, başta kan ihtiyacımızın gönüllü bağışçılar ile temini için çalışırken, diğer yandan afetlere hazır bilinçli toplum için eğitim çalışmaları yürütüyor. Tüm afetlerde kamu görevlilerimize ve halkımıza yardımcı olmaya çalışıyor, gerek İnönü Üniversitesi’nde açmış olduğumuz Genç Butik adlı mağazamız gerek başarılı 278 öğrenciye sağladığımız burslar ve gerekse yardım faaliyetlerimizle ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar için gayret gösteriyoruz. Kızılay’ın bugünlere gelmesinde en büyük pay sahibi olanlardan hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Geçmişten günümüze bu kuruma layığı ile hizmet etmiş olan, daha büyümesi için gayret gösteren, destek veren gerek devlet adamlarımıza, gerekse milletimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Kan ihtiyacımız başta olmak üzere diğer yardım ve hizmetleri ile insanımızın ve insanlığın hizmetinde olan bu kuruma milletimizin her zamankinden daha fazla sahip çıkarak desteğini devam ettireceğine inanıyoruz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.