1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Akşener, Aydın Denizli otoyolu geçiş garantisini eleştirdi
Akşener, Aydın Denizli otoyolu geçiş garantisini eleştirdi

Akşener, Aydın Denizli otoyolu geçiş garantisini eleştirdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Aydın-Denizli otoyolunun maliyetini ve ihalenin sahibi firmaya verilen geçiş garantisini eleştirdi.

A+A-

İzmir ile Antalya arasındaki yolculuk süresini de önemli ölçüde kısaltan Aydın-Denizli otoyolunun açılışı yapıldı.  İzmir'den Antalya'ya kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak otoyol projesinin, Aydın-Denizli Otoyolu kesimi ve sonraki etaplarda yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya otoyollarının tamamlanmasıyla, İzmir-Antalya arasındaki 6-7 saat süren mevcut 580 kilometrelik seyahat, 440 kilometre otoyol ile 3-3,5 saate inmesi planlanıyor.
 
İhalesi verilip başlayan proje için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den maliyet konusunda eleştiriler geldi.

Akşener otoyolla ilgili şunları söyledi:

“Bakın size, milletimize acı reçeteden bahseden iktidarın, daha üç gün önce temelini attığı bir otoyoldan bahsedeyim. Hafta sonu, Aydın-Denizli otoyolunun temeli atıldı. Ne güzel. Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Böyle güzel işleri lekeleyen şu zihniyetleri olmasa, alkışlayıp geçeceğim. Ama maalesef geçemiyorum. Bu otoyol, toplamda 150 kilometre. Otoyolun bir kilometresinin maliyeti ne kadar? Ortalama 5 milyon dolar, yani 4.2 milyon euro. Bu durumda, 150 kilometrelik yol ne kadara mal oluyor? Yaklaşık 630 milyon euro’ya. Peki, temeli atılan bu yol için müteahhit firmaya, 17 yıl için verilen araç geçiş garantisi ne kadar biliyor musunuz? Maliyetinin iki buçuk katı, 1 milyar 550 milyon euro. Yani 14 milyar 200 milyon lira. Daha dövizdeki artıştan, vergi avantajlarından ceplerine girecekleri söylemiyorum bile… Vatandaşa acı reçete, yandaşa milyarlar... Pandeminin ilk gününden beri, 83 milyon vatandaşın cebine doğrudan koydukları para 10 milyar lira. Bu dar günlerde, tek bir kodamanın cebine koydukları kâr 9 milyar lira. El insaf. Ayıptır, günahtır. O parayı kim ödeyecek? O parayı millet ödeyecek, millet!”

Kaynak: Gözlem Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT