3.turgut Özal Uluslararası Ekonomi Ve Siyaset Kongresi Düzenlendi

3.turgut Özal Uluslararası Ekonomi Ve Siyaset Kongresi Düzenlendi

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından “3. Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresi” düzenlendi.İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü tarafından düzenlene...

Malatya İnönü Üniversitesi tarafından “3. Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresi” düzenlendi.

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü tarafından düzenlenen kongrenin ana teması ise “Kurumsal Yönetim ve Kurumsallaşma” oldu.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 3. Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresi’ne İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İsmail Özdemir, Prof. Dr. Davut Özbağ, İnönü Üniversitesi akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.

Kongre’de söz alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tikici, “ Bu oturumlar sonunda kurumsallaşma kavramının içeriği ve özü hakkındaki soru işaretlerinin cevap bulacağını düşünüyorum. Kurumsallaşma standartlar, ilkeler ve kurallar içeriyor. Ancak Türk genetiğine çok fazla uymuyor gibi görünüyor. Türk genetiğine uymaması lider ya da önder peşinde koşan bir toplum olmamızdan kaynaklandığı kanısına varıyorum” dedi.

Kurumsallaşmanın Türk toplumuna uymama nedenlerini bazı başlıklarla değerlendiren Tikici,” Kurumsallaşmanın içeriği anlaşılamıyor mu? Genetikçilerin iddia ettiği gibi davranışlardaki genetik rolünden mi? Uygulama hatalarında mı?” diye konuştu.

3. Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresinde konuşan bir diğer isim İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ ise,” Üniversitemiz 14 Fakülte, 5 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokul, 5 Enstitüsünde eğitim gören 40 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile 40. yılı geride bırakan birçok farklı alanda rüştünü ispatlamış ülkemizin önemli üniversiteleri arasındadır. Bu kongreyi organize eden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz başta olmak üzere, bütün fakültelerimiz gerek lisans gerekse Lisansüstü eğitimde fiziki alt yapısı ve yetişmiş akademik kadrosuyla ülkemiz ve Dünya bilimine önemli katlıklar sağlamaya devam etmektedir” sözlerini kaydetti.

Özellikle sağlık sektöründe ihtiyaca yönelik yaptığı atılımlarla, organ nakillerinde özellikler de karaciğer naklinde Turgut Özal Tıp merkezinin bir marka olduğunu ifade eden Özbağ, “ Ülkemiz ve Dünya çapında Üniversitemiz, Turgut Özal Tıp Merkezimiz haklı bir gurura sahiptir. Özellikle karaciğer naklinde Türkiye’de birinci sırada Dünya’da ise ikinci sırada, bu sıralama Karaciğer nakil enstitüsüyle birlikte Dünya birinciliğine oturacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.