70 TOKİ Konutu Satışta

70 TOKİ Konutu Satışta

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), Malatya’da yapılan 568 konut Toplu Konut Uygulaması kapsamındaki 70 adet konut; ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile aç...

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), Malatya’da yapılan 568 konut Toplu Konut Uygulaması kapsamındaki 70 adet konut; ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile açık satışa sunuldu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren müracaatların başlatıldığı belirtilerek, yeni eklenen yüzde 20 peşinat 156 ay vade seçenekli satışların 08 Haziran - 30 Haziran 2015 tarihleri arasında ilgili bankanın bütün şubeleri tarafından kabul edileceği ifade edildi.

Malatya’daki 568 konut Projesi kapsamındaki konutların satış işlemlerinin Türkiye Halk Bankası A.Ş aracılığıyla yürütüleceği ve Temerküz Şubenin ise Malatya İnönü Caddesi Şubesi olacağı açıklandı. Açık satış yöntemiyle satışı gerçekleştirilecek konutların başvurularının ise satış fiyat ve koşulları ilgili banka şubelerinde ve toplu konut idaresi başkanlığının web sayfası (www.toki.gov.tr) aracılığıyla duyurulacağı belirtildi.

Konut seçimini yapan alıcıların yüzde 10 peşinat 96 ay vade, yüzde 15 peşinat 108 ay vade, yüzde 20 peşinat 156 ay vade ve yüzde 25 peşinat 120 ay vade alternatifleri çerçevesinde peşinatlarını ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacakları belirtildi. Sözleşme bedeli üzerinden yüzde 0,948 (binde dokuz virgül kırk sekiz) oranında damga vergisi, peşinat bedeli üzerinden yüzde 0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden yüzde 5 (yüzde beş)oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edileceği kaydedildi.

TOKİ tarafından yapılan açıklamada şu şartlar da sıralandı:

“Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Konut alıcısı, Gayrimenkul’ün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresi’nden kredi almamış olmaları” şartları kaldırılmıştır.

Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki bilgiler esas kabul edilecektir.

Konutların teslim süresi, hemen teslimlidir.

Anahtar teslimi öncesinde, KDV Kanunu uyarınca konut bedelinin %1’i oranında KDV tutarı sözleşme imzalama aşamasında ayrıca alıcılar tarafından ödenecektir.

Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK’nda öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

Satış işlemleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. aracılığıyla yapılacaktır.

Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.”

Brüt 147,37 metrekare net alan ise 111,84 metrekare olan 3+1 konutlar için en düşük fiyat 125 bin 15 TL en yüksek fiyat ise 147 bin 32 TL olarak belirlendi. İlk taksitler ise verilecek peşinatlar üzerinden belirlenecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.