Adıyaman’da ‘Renkli Gebe Kartları’ Uygulaması Hayata Geçiriliyor

Adıyaman’da ‘Renkli Gebe Kartları’ Uygulaması Hayata Geçiriliyor

Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Türkiye’de ilk kez başlatılan proje ile anne adaylarını ‘kırmızı’ ve ‘mavi’ gebe kartlarıyla takip edecek.Adıyaman’da uygulamaya geçirilen ‘Renkli Gebe Kartları’ uygul...

Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Türkiye’de ilk kez başlatılan proje ile anne adaylarını ‘kırmızı’ ve ‘mavi’ gebe kartlarıyla takip edecek.

Adıyaman’da uygulamaya geçirilen ‘Renkli Gebe Kartları’ uygulama ile riskli gebeler ‘kırmızı’, normal gebeler ise ‘mavi’ kart ile takip edilecek. Proje kapsamında, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları, kadın doğum servisinde görev ebelere, gebe kartlarının tanıtımı ve ‘Riskli Gebelere Yaklaşım’ eğitimi verildi.

Sağlık Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleştirilen eğitimlerde Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği kalite Birimi görevlisi Özlem Doğan kartların tanıtımını yaparken, Kadın ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Berna Yılmaz tarafından eğitim verildi.

Prof. Dr. Berna Yılmaz, Adıyaman’ın doğurgan bir nüfusa sahip olduğunu belirterek, “Gebelikler, gebelik takibi ve bunların nasıl yapılacağına dair bir bilgilendirme toplantısı yapıyoruz. Gebe takibine bir standart getirilmesi, riskli gebeliklerin tespiti ve takip edilmesiyle ilgili bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Her kurulacak sistem bilgiden geçer. Hiçbir gebeyi kaçırmadan riskleri zamanında tespit etmek, oluşabilecek risklere karşı önlem almak ve gebelerin sağlıklı bir gebelik geçirmelerini istiyoruz. Gebelerin gebe kartlarını çıkartıyoruz. Güzel bir yenilik. Bunu Adıyaman’dan başlatıyoruz. Normal gebeler için mavi, riskli gebeler için kırmızı kart oluşturduk. Mavi kartın arasında gebeler için uyarılar var. Gebelik farklı bir durum ve gebelik normal giderken biranda riskli bir durum ortaya çıkabilir. Kartın arka kısmında uyarı işaretleri var. Annelerde görülen risk durumları tespitine göre kırmızı kart oluşturuldu” dedi.

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz ise konuşmasında, “Bir annenin, bir canının ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaybettiğimiz bir can bizim canımızdır. Adıyaman’da bir anneyi kaybettiğimizde, önlenebilir sebepten kaybediyorsak biz bunun sorumlusuyuz. Biz sağlık çalışanları olarak annelerin ve taşıdıkları canların emanetçisiyiz. Bu emanete iyi sahip çıkmak için çalışmak zorundayız ve çalışıyoruz. Adıyaman olarak neler yapabilirizi düşündük. Bu gebelik kartlarını düşündük. Bu kartların Türkiye’ye emsal teşkil edeceğini düşündük. Tüm sağlık camiası tek vücut olarak hareket edersek ciddi başarılar elde edebiliriz” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu ise, bu uygulamanın başlamış olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Anne adayı sağlığıyla ilgili böyle bir uygulama başlatılması mutluluğunu yaşıyoruz. Gebe izlem kartlarının kullanılır olması daha iyiye gideceğimize inanıyorum. Geçmiş yıllarda anne ölümlerini birebir inceledik. Hala bir annemiz öldüğünde uzman ve idari ekiplerin katıldığı toplantılar yaptık. Baktığımızda maalesef anne ölümüyle aile parçalanıyor. Anne ölümüne spesifik olarak yaklaşmamız gerekir” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.