Altid Üyeleri Turizm Sektörünün Sorunlarını Görüştü

Altid Üyeleri Turizm Sektörünün Sorunlarını Görüştü

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu üyeleri İncekum, Avsallar ve Türkler otelcileriyle bir araya geldi.ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Ü...

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu üyeleri İncekum, Avsallar ve Türkler otelcileriyle bir araya geldi.

ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili başkanlığında ve İncekum Turistik Otelciler Derneği Başkanı Oytun Kan, Türkler Turistik Otelciler Derneği Başkanı Mehmet Aydıncı ve bölge otelcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda bölge sorunları ve turizme bağlantılı konular masaya yatırıldı.

Sirius Deluxe Otel’de yapılan toplantıda konuşan ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, “Bu ülke turizmden sonuna kadar faydalanıyor ama sektörün görülemeyen zorlukları çok fazla” diyerek Antalya’ya mayıs ayında Rus pazarından gelen turist sayısında yüzde 30, tüm pazarların ortalamasında ise yüzde 10’luk bir daralma söz konusu olduğunu söyledi.

“MALİYET ARTIŞI YÜZDE 14”

Geçen seneye nazaran ortalamada yüzde 14 civarında maliyet artışının da riski arttırdığını belirten Sili, “Hem maliyet artışı hem de fiyatların düşmesinden dolayı önümüzdeki süreçte otelcilerimiz kaliteden de ödün vermeden önlemler almalı. Görünen o ki Rusya pazarında yaşanan kayıp sezon sonuna kadar azalarak devam edecek” diye konuştu. Sadece bu sene 4 bin 500 yatağın Alanya’da devreye girmiş olacağına değinen Sili, şunları söyledi:

“Bölgemizin ana sektörü ve olmazsa olmazı turizm, ülkemiz için hem döviz girdisi hem de istihdam yaratma anlamında büyük önem taşıyor ancak bu sektörün sorunları da diz boyu. En azından var olan pazarlardan gelen turist sayısını muhafaza ederek yeni pazarlara açılabilmemiz gerekir ki, gelir kaybını ve sezonun giderek daralmasını engelleyebilelim. Hindistan ve Çin gibi ülke pazarlarına açılmalıyız.”

“G20 ZİRVESİ VE EXPO BELİRLİ BİR ORANDA RAHATLAMA SAĞLAYACAK”

“Dünya Fuarı” olarak da bilinen ve 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen ve düzenlendiği bölgelerde ekonomik, kültürel ve doğaya katkı anlamında değer kazandıran Expo’nun, Antalya bölge tesislerinin doluluk oranlarını yükselteceğini dile getiren Sili, “Expo, 2016’da 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında Aksu Belediyesi sınırları içinde 112 hektarlık alanda yapılacak. Expo 2016 etkinliklerinin yapılacağı bölgelerdeki otellerin dolacak olması, dalga etkisi oluşturarak potansiyeli Alanya’ya kadar kaydıracaktır. Doluluk oranlarında yaşanacak bu etki konaklama fiyatlarının artmasına da sebep olacaktır” dedi.

Kasım ayında ABD Başkanı Barack Obama gibi dünyanın en büyük ekonomik gücüne sahip 19 ülkenin devlet adamlarının ve Avrupa Birliği Komisyonu üyelerinin G20 Zirvesi’nde Antalya’da buluşacağını da söyleyen Sili, bu etkinliklerin Antalya turizmine doping etkisi yaratacağını ifade etti.

ÇEVRE SORUNLARI DA GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda, çevre ve arıtmaların kontrolü, tanıtım, müzik meslek birlikleri ve telif hakları yasası konusu, Büyükşehir ve Alanya Belediyesi ile sektör ilişkileri, sahil büfeleri, sivil toplum kuruluşları çatısı altında birlikte hareket ederek turizmcilerin daha etkin şekilde doğruyu savunabilmeleri ve haklarını arayabilmelerinin önemi, sektörün oluşturduğu katma değer ve belediyelerle dayanışma içerisinde hareket etmenin önemi de görüşüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.