Araban Ovası’nda Buğday Hasadı

Araban Ovası’nda Buğday Hasadı

Türkiye’nin en kaliteli makarnalık buğdayının yetiştiği ve bölgenin tahıl ambarı konumundaki Araban Ovası’nda buğday hasadına başlandı.Araban Ovası’nda buğday hasadına başlanan bölgelerde incelemelerd...

Türkiye’nin en kaliteli makarnalık buğdayının yetiştiği ve bölgenin tahıl ambarı konumundaki Araban Ovası’nda buğday hasadına başlandı.

Araban Ovası’nda buğday hasadına başlanan bölgelerde incelemelerde bulunan Araban Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinden Kerim Yavuz, Araban Ovası’ndaki Mal Hasan mevkiindeki Arabanlı üreticilerden İbrahim Sağır’a ait 65 dönümlük makarnalık sert buğday tarlasında yapılan hasatta yaptığı incelemeler sonunda gazetecilere şu bilgileri verdi:

’’Kış mevsiminde, tüm yurt genelinde olduğu gibi Araban Ovası’nda da kış ve bahar mevsimlerinde yağışlar etkili oldu. Yoğun yağışlar Araban Ovası’ndaki hububat ekili alanları suya doyurdu. Bahar mevsiminde de havanın serin geçmesiyle buğday ve arpa boy sürmeye başlayarak başaklardaki danelerin gelişmesiyle birlikte 2015 yılı hasat döneminde Araban Ovası’ndaki 102 bin dönüm buğday, 38 bin dönüm de arpa olmak üzere toplam 140 bin dönüm hububat ekili alanlarda geçen yıllara oranla bu yıl hububat zararlısı sünenin de yol denecek kadar az olması nedeniyle Türkiye’nin en kaliteli makarnalık buğdayının yetişti. Bölgenin tahıl ambarı konumundaki Araban Ovası’nda 2015 yılı hasat döneminde sulu tarım yapılan bölgelerde üreticilerimiz dönüme 600-700 kilogram kaliteli buğday verimi elde ediyorlar. Araban Ovası’nın kaliteli ve bereketli topraklarında elde edilen Türkiye’nin en kaliteli buğdayı ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlanıyor.’’

65 dönümlük makarnalık buğday ekili tarlasında hasat yapılan Arabanlı üreticilerden İbrahim Sağır da, ’’Geçmiş yıllardaki hasat dönemlerinde aynı tarlamdaki buğday hasadında dönüme 400-450 kilogram buğday hasadı alırken, 2015 yılı hasat döneminde aynı tarlamdaki makarnalık buğday hasadında dönüme 600 kilogram verim aldım. Bu yıl ki hasat döneminde elde ettiğim makarnalık buğdayın kalitesi ve veriminden memnunum. Sadece ben değil, bu yıl tüm Arabanlı üreticiler kalite ve verimden memnunlar, Allah bereket versin’’ dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.