Çiçekleri Soldurmayalım Projesi’nin Sertifikaları Verildi

Çiçekleri Soldurmayalım Projesi’nin Sertifikaları Verildi

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalanan "Çiçekleri Soldurmayalım" projesi kapsamında açılan meslek edindirme kursunun sertifika töreni yap...

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalanan "Çiçekleri Soldurmayalım" projesi kapsamında açılan meslek edindirme kursunun sertifika töreni yapıldı. Sertifika törenine Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı(AESOB) Abdullah Sevimçok, Kepez Kaymakamı Savaş Tuncer, Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ve çok sayıda davetli katıldı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve İŞKUR Genel Müdürlüğü arasında protokolü imzalanan "Çocukları Soldurmayalım" projesi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşırken, projedeki amacın, dezavantajlı gruplarda yer alan çocuk ve ailelerini suç ve zararlı alışkanlıklardan korumak, risk faktörlerinin belirlenmesi, belirlenen bu nedenlere çözüm önerisi getirilerek çocukları bekleyen tehlikelerden korumak ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak ve mesleki beceri ile iş imkanı verilerek topluma sağlıklı bireyler kazandırmak olduğu belirtildi. Proje kapsamında yaşları 15-45 arasında değişen 125 çocuk ve ailenin belirlenerek, hasta ve yaşlı refakatçisi, aşçı yardımcısı, pastacılık, konaklama ve seyahat hizmetleri ön büro elemanı, saç bakımı ve yapımı kursları verildiği bildirildi.

"GURUR DUYDUĞUMUZ İŞLERDEN BİRİ"

Projeye ortak olmaktan çok mutlu olduğunu belirten AESOB Abdullah Sevimçok yaptığı konuşmada, "Gurur duyduğumuz en önemli işlerden bir tanesi. 100 tane arkadaşa sertifika vereceğiz. Belki basit ve kolay gibi gözüküyor olabilir ama 100 tane genç çocuğumuza burada bugün bir meslek bileziği takacağız. Arkadaşlarımız inşallah ömürlerinin geri kalan bölümünde bu bileziği ama altın, ama pırlanta yapacaklar. Netice itibariyle Antalya gibi bir yerde, ülkemizde ’Ben her işi yaparım’dan ziyade ’Ben bu işi doğru yaparım’ demenin bugün birinci basamağı. Arkadaşlarımız buradan aldıkları bilgileri daha da geliştirerek, Antalya’mıza ve toplumumuza faydalı olacaklar" dedi.

"ANTALYA GÖÇ ALAN BİR KENT"

Antalya’nın sürekli göç alan bir kent olduğunun altını çizen Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ise, konuşmasında, "Antalya turizmin başkenti olmasından dolayı sürekli göç alan ve değişen bir kent. Biz Emniyet Müdürlüğü olarak, insan odaklı hizmet, saydamlık, hesap verebililirlik anlayışı içerisinde, risk altındaki çocukların suçlardan, zararlı alışkanlıklardan, risk faktörlerinin belirlenmesi, çocukları bekleyen tehlikelerden korumak ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak düşüncesiyle, mesleki beceri ve iş imkanı verilerek topluma sağlıklı bireyler kazandırmak amacıyla ‘Çiçekleri Soldurmayalım’ projesiyle diğer ortaklarımızla el ele yürütmekteyiz. Proje kapsamında yaşları 15-45 arasında değişen 125 çocuk ve aile belirlenerek 5 derslikte mesleki eğitimlere, 9 Ocak’ta başladık. Kursa devam eden çocukların sosyalleşmelerinin önünü açmak, kişilik gelişmelerine destek olmak, moral motivasyonlarını arttırmak, sevgi ve saygı kavramlarını anlamak için uzman desteği de verdik. Bugün burada eğitim gören 102 kişiden 32 kişinin istihdamı sağlandı. Diğer kursiyerlerin istihdam çalışmaları da devam etmektedir. Bizler daima gençlerimizin yanında olacağız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

VALİ MUAMMER TÜRKER: “YAPILAN PROJE HAYIRLI BİR İŞ”

Yapılan projenin hayırlı bir iş olduğunu ifade eden Antalya Valisi Muammer Türker de, "Bugün burada çok hayırlı bir iş için bulunuyoruz. Hayırlı diyorum. Çünkü toplumun dezavantajlı kesimin dezavantajlarını ortadan kaldırmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Bu dezavantajları kaldırmak devletin ve devlete bağlı kurumların ortak vazifesi olması gerekir. Bu proje katılan çocukların hayata hazırlanması bakımından çok önemli. Burada kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ortak hareket ediyor. Böylece ortak çalışma kültürü ve toplumsal sinerjiyi oluşturma noktasında güzel ve örnek bir çalışma yürütülüyor. Sayılara bakıp da azmış diye aldanmamamız gerekiyor. Deniz feneri misali bir ferdi daha kazanırsak bunu kar olarak görmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kursiyerlerin sertifikaları verilirken, pastacılık kursiyerlerinin hazırladığı çeşitli yemek ve tatlılar konuklara ikram edildi.

Vali Muammer Türker, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, AESOB Abdullah Sevimçok sertifikaların verilmesinin ardından kurs binasını gezdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.