Çiftçilere ‘Anız Yakma’ Uyarısı

Çiftçilere ‘Anız Yakma’ Uyarısı

Mardin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.Mardin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, anız yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulun...

Mardin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.

Mardin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, anız yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Elçin açıklamasında, hasat sezonunun yaklaştığını belirterek, hasattan sonra ikinci ürün ekimine toprağı hazırlamak amacıyla çiftçilerin geçmişten gelen anız yakma alışkanlığının, çevre ve ülke ekonomisine zarar verdiğini belirtti. Toprağın üst tabakasında faaliyet gösteren ve toprakta verimliliği sağlayan mikroorganizmaların anız yangınıyla yok olduğunu aktaran Elçin, toprağın organik madde yönünden fakirleştirdiğini vurguladı. Elçin, "Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir. Anız yakılması su ve rüzgar erozyonunu artırmakta, bu nedenle toprağın en değerli üst katmanları rüzgar ve su ile taşınarak yok olmaktadır. Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böcekler ve hastalıklar çoğalmaktadır" dedi.

Anız yakmanın kanunlarla da yasaklandığını anımsatan Elçin, çiftçilere toprağa ve doğaya karşı daha duyarlı olma çağrısında bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.