Çukurova’da Hasat Bayramı

Çukurova’da Hasat Bayramı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Araştırma ve Uygulama Merkezi Çiftliğinde buğday hasadı yapıldı.Düzenlenen törende konuşan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halil Elekçioğlu, tarımsal...

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Araştırma ve Uygulama Merkezi Çiftliğinde buğday hasadı yapıldı.

Düzenlenen törende konuşan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halil Elekçioğlu, tarımsal üretimin doğa koşullarına bağlı olduğuna işaret ederek, “Tarım kadar doğaya ve ekolojiye bağlı herhalde başka bir üretim şekli yok gibidir” dedi.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, Hasat Bayramları’nın sosyal ve kültürel yönden önemli olduğunu belirterek, artan dünya nüfusu göz önüne alınarak, verimli tarım alanlarının korunması gerektiğini söyledi.

Çukurova bölgesi toprakları dünyanın en verimli topraklarından biri olduğunu dile getiren Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kibar, “Bölgenin farklı ekolojik ve topografik özellikleri de çok sayıda bitki kültürünün yapılmasına olanak sağlamaktadır” diye konuştu.

Vali Mustafa Büyük de, “Adana için tarım, çok özel bir öneme sahip bir sektördür. İlimizdeki bu sektör Türkiye’de öncü olmuş, örnek olmuş ve birçok yeniliği ilk uygulayan il olmuştur. Bu alana en önemli katkıları verenlerden biriside üniversitemiz ve onun tarım alanındaki ziraat fakültesi olmuştur. Burada yapılan her türlü çalışmayı takdirle karşıladığımızı vurgulamak istiyorum. Uygulama ve araştırma konusunda çiftçimize en güzel rehberliği yapan eğitim kurumlarımız, geleceğimiz için çok verimli katkılarda bulunacaklardır” dedi.

Hasadın bir bayram coşkusuyla gerçekleştirildiğini vurgulayan Vali Büyük, “Bu yılki rekoltelere bakıldığında, tarım kesimindeki tüm alanlarda hemen hemen çok başarılı bir sezon diyeceğimiz bir dönemdeyiz. Bu vesileyle yeniliklerle dünyaya açılan, konumuyla örnek ve öncü olan Adana’da daha güzellikleri hep beraber görme temennisiyle emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, başarıların devamını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Büyük ve beraberindekiler ile birlikte, biçer-döver makinesine binerek temsili buğday hasadı yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.