Dalaman’da Göç Yürüyüşü Başladı

Dalaman’da Göç Yürüyüşü Başladı

Muğla’nın Dalaman ilçesinde 1. Dalaman ve 13. Göçek Gürsu Pırnaz Yayla Yürüyüşü davul zurna eşliğinde yapılan kortejle başladı.Belediye önünde toplanan Yörükler, kortej yürüyüşü yaparak tören alanına...

Muğla’nın Dalaman ilçesinde 1. Dalaman ve 13. Göçek Gürsu Pırnaz Yayla Yürüyüşü davul zurna eşliğinde yapılan kortejle başladı.

Belediye önünde toplanan Yörükler, kortej yürüyüşü yaparak tören alanına gelip, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyup, saygı duruşu ve İstiklar Marşı hep bir ağızdan okundu.

1. Dalaman ve 13. Göçek Gürsu ve Pırnaz Yayla yürüyüşüne Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Kaymakam Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz ve Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Jandarma Komutanı J. Kur. Yzb. Erhan Turgut, Antalya-Elmalı Batı Toroslar Yörükleri Derneği, Dalaman Yörük Obaları Derneği, Söğütlüyurt Mahallesi Arap Dede Orta Oyun Ekibi, Muğla Yörük Obası Derneği Başkanı Orhan Akçan, Seydikemer Yörük Obası Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, Fethiye Yörük Obası Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Dalaman Yörük Obası Derneği Başkanı Kadriye Efe, Elmalı Batı Toruslar Yörükleri Derneği Başkanı Davut Büyükaldın ve korteje katılan vatandaşlar yer aldı.

Muğla Yörük Obası Derneği Başkanı Orhan Akçan; “Muğlamızın Yörük Obası’nın ne kadar önemli olduğunu bu gün burada gördük. Dalaman’dan, Göçek, Gürsu, Pırnaz Yayla yürüyüşünü başlatıyoruz. Bu yürüyüşlerin amacı birlik beraberliği sağlamak, bunun örneğini hep beraber veriyoruz. Nu mutlu size; ne mutlu bizlere. Türk kimliğini, Yörük kimliğini ve atalarımızdan miras kalan bu yürüyüşü hep beraber yapıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz ise, “ Tüm Dalamanlılar Yörükler diyarına hoş geldiniz. Bu gün burada ilkini gerçekleştiriyoruz. Açıkçası bu işi, bu yürüyüşü bu göçün esas mimarı Milletvekilimiz Prof. Dr. Nurettin Demir’dir. Biz kendisine bu yürüyüşü başlattığı için başlama noktasında bizlere öncülük ettiği için ve 13 yıldır emek verdiği için özellikle sizlerin huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu gün burada Dalaman için ilkini gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra Dalaman Belediyesi’nin ilk göç yürüyüşünü yapıyoruz. Aslında bu işe yabancı değiliz. Dedelerimizden ve çocukluğumuzdan bu yana geleneksel hale gelmiş Dalaman’da bunu yaşamıştır. Aslında bu bir yürüyüş değildir, göçtür. Şu anda yapmak istediğimiz yayla yürüyüşüdür. Daha önce dedelerimizin yaptıklar göçtür. Bizlerde gerçek anlamda gelecek kuşaklarımızı kültürümüzü uzatıp anlatmak aynı şekilde devamını getirmektir. Bizim amacımız budur. Bu yürüyüşün her yıl Dalamandan başlatıp, geleneksel hale getirmektir. Yayla yürüyüşüne, yayla turizmine hem de Dalaman’a katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bundan sonra Dalaman’dan büyük göç çıkacaktır. Hepinise saygılar ve sevgiler sunuyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Muhemmet Şaşmazı’ın konuşmasından sonra 13 yıl önce Göcek’ten göçü ve yürüyüşü başlatan Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve İlçe Kaymakamı Yılmaz birer konuşma yaptı. Gecede ise Türk Sanat Müziği konseri ile devam etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.