Ecebey Mezarı Başında Anıldı

Ecebey Mezarı Başında Anıldı

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçişi ve Gelibolu Fethi’nin 661’ıncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın komutanlarından Ecebey,...

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’nde, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçişi ve Gelibolu Fethi’nin 661’ıncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın komutanlarından Ecebey, mezarı başında törenle anıldı.

Törenler, Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve 2’nci Kolordu Komutanlığını temsilen 18. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Alpay Cem

Sabutay’ın Ecebey mezarına buket sunumuyla başladı. Ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam eden törenlerde günün önemini belirten konuşmayı Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Engin Acarı yaptı. Acarı, “Yakup Ece olarak da bilinen Ecebey, 1300 yılında Dobruca’dan Anadolu’ya dönerek Karesi Beyin hizmetine girmiştir. Balıkesir ve Çanakkale yöresinde hüküm süren Anadolu Türk beyliklerinden Karesi beyliğinin büyük komutanlarındandır. Karesi Beyliğinin Osmanlı Ordusu tarafından alınmasından sonra Orhan Gazinin oğlu Süleyman Paşa ile birlikte savaşmıştır. Gazi Süleyman Paşa’nın emrinde bir komutan olan Eve bey 1354 yılında Süleyman Paşa ile birlikte Rumeliye geçmiş Gelibolu’nun fethinde ve Rumeli’nin Türkleştirilmesinde etkin bir rol oynamıştır” dedi.

Konuşmadan sonra 2. Kolordu Komutanlığının Bölge Bandosu tarafından marşlar çalındı. Bu arada bandoyu ilkokul 2. sınıf öğrencisi Oğuzhan Dal şeflik yaparak bir süre yönetti. Bu arada kuranı kerim ve mevlit okundu. Ardından da törene katılanlara pilav ikram edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.