Erciyes Üniversitesi’nin Bilimsel Performansı

Erciyes Üniversitesi’nin Bilimsel Performansı

Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye Üniversiteleri arasında bilimsel yayın performansı dikkat çekti.Erciyes Üniversitesi, TÜBİTAK’a bağlı olarak çalışan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tara...

Erciyes Üniversitesi’nin Türkiye Üniversiteleri arasında bilimsel yayın performansı dikkat çekti.

Erciyes Üniversitesi, TÜBİTAK’a bağlı olarak çalışan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından yapılan “Türkiye Üniversiteleri’nin Bilimsel Yayın Performansı 2004-2014” sıralamasında en çok akademik yayın yapan üniversiteler arasında 10. sırada yer aldı. Thomson Reuters InCites veri tabanı kullanılarak yapılan araştırma sonucu Türkiye’deki ilk 50 üniversitenin yayın sayısı açıklandı. Yapılan araştırmada; makale, inceleme/derleme ve not şeklinde Türkiye adresli yayınların yaklaşık yüzde 91’lik kısmının Devlet ve Vakıf Üniversiteleri ile Kara, Deniz, Hava Harp Okulları tarafından üretildiği tespit edildi. Erciyes Üniversitesi 2004-2014 yıl aralığı kapsamında yapılan Türkiye Üniversiteleri’nin Bilimsel Yayın Performansı genel sıralamasında 10. üniversite olarak yer alırken; Sıralamada 40.054 atıf sayısı, 6.562 yayın sayısı, 7.48 etki ortalaması ve 78 hakemli index rakamsal değerleri baz alındığında Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, GATA gibi Tıp Fakülteleri olan üniversitelerin önünde yer aldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur; “Erciyes Üniversitesi olarak büyük hedeflerimiz var. Bu hedefler doğrultusunda büyük işler yapmak zorundayız. Bugüne kadar birçok çalışma yaptık. Üniversitemizi güncel bilginin üretildiği merkezlerle donattık. Bugün elde edilen başarılar verilen emeklerin neticesidir.” dedi.

Araştırmaya göre 2004-2014 döneminde uluslararası literatürde Türkiye adresli yayın sayısı 228.856 adet olup, bu yayınlara yapılan atıf sayısı 1.517.691 olduğu belirlendi. Üniversite yayın sayısı sıralamasında ilk üç sırayı Tıp Fakültesi olan İstanbul Üniversitesi (14.069), Hacettepe Üniversitesi (13.457) ve Ankara Üniversitesi (11.485) paylaşırken, etki değerine göre bakıldığında ise, ilk sırada Boğaziçi Üniversitesi (11.72), ikinci sırada İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (10.08) ve üçüncü sırada İTÜ (9.99) yer aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.