Ette Fiyat Farkı Tartışması

Ette Fiyat Farkı Tartışması

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricilerin et fiyatları konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, et fiyatları arasındaki farklılıkların kon...

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricilerin et fiyatları konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, et fiyatları arasındaki farklılıkların kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Akın, “Özellikle etle alakalı son aylarda hem yetiştiricilerimizin hem de tüketicilerin sorunlarını biliyoruz. Bu anlamda hayvancılar da, tüketiciler de maalesef kazanmıyor. Aradaki bu farkın nereye gittiği belli. Bu noktada kamuoyu oluşturma anlamında kolluk kuvvetlerini, ilgili kurum ve kuruluşları denetime çağırıyoruz. Çünkü yetiştiricilerimizden alınan fiyatla satış arasında yüzde 100 bir fark var, bu yüzde 100 fark olmamalı” dedi.

Ramazan’a sayılı günler kaldığını ifade eden Başkan İhsan Akın, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için sorunların takipçisi olacaklarını söyledi. Akın, “Büyükbaş etiyle küçükbaş eti arasında doğal üretim anlamında kesinlikle küçükbaş etin tüketilmesi gerekiyor. Biz, küçükbaş hayvan etinin tüketilmesi taraftarıyız, çünkü doğal üretimde yaylalarımızda bin bir çeşit ot yiyorlar. Ramazan’a sayılı günler kaldı. Ramazan ayında kesinlikle herhangi bir sıkıntının yaşanmaması gerekiyor. Hayvan sayısında ve varlığında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Ama puslu havayı seven bazı insanlar kendisine pay çıkartıp, daha fazla kar elde etmek için hem tüketiciyi hem üreticiyi sıkıntıya sokuyor. Biz bunların kesinlikle karşısındayız, birlikler ve yetiştiriciler olarak bunların da denetlenmesini istiyoruz. Bizler de bunu takip edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Yetiştiricilerin etin kilosunu 19-20 lira arasında sattığını kaydeden Akın, bu fiyatın tezgahlara gelince arttığını ifade ederek, “Bir bakıyorsun ki fiyatlar 35-40 lira olmuş, yani yüzde 100 bir fark söz konusu. Bu bağlamda serbest piyasanın, bu kadar serbest bırakılması taraftarı değiliz. Fiyatların kontrol edilmesini istiyoruz. Satış ve alış konusunda tüketiciler istedikleri zaman bizleri arayabilirler. 24 saat telefonlarımız açık, bunların takipçisiyiz” sözlerini kaydetti.

Başkan İhsan Akın, “10 binlerce hayvanı olan bir firma birden bire kesimi çektiği zaman piyasada sıkıntı oluyor. Eğer insanların küçükbaş tüketim alışkanlığı da yoksa fiyatlar birden bire yüzde 40, yüzde 50 artıyor. Bu da hem üreticiyi hem tüketiciyi sıkıntıya sokuyor. Bazı yetiştiricilerimiz özellikle bu fiyat farkından dolayı bizleri arayıp, şikayet ediyorlar. Ayrıca yapılan bazı fiyat araştırmalarında aşırı fiyat farkı olduğu da ortaya çıkmıştır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.