Güldal’dan Kemalpaşa’ya Tesis Desteği

Güldal’dan Kemalpaşa’ya Tesis Desteği

Kemalpaşa Kiraz Üreticileri Birliği Alım Tesisi’ni gezen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Kemalpaşa’da kirazın paketlenmesi ve depolanması için bir tesisin olmamasıyla ilgili ol...

Kemalpaşa Kiraz Üreticileri Birliği Alım Tesisi’ni gezen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Kemalpaşa’da kirazın paketlenmesi ve depolanması için bir tesisin olmamasıyla ilgili olarak “Birlik, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı çerçevesinde yüzde 50 hibe desteğinden faydalanabilir” dedi.

Kemalpaşa ilçesini ziyaret eden İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Kemalpaşa Kiraz Üreticileri Birliği Alım Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Bu yıl birliğin ilk kez kiraz alımı yaptığını belirten Kemalpaşa Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Hüsnü Teoman, alımın küçük çaplı da olsa ses getirdiğini söyledi. Fiyatı belirledikleri dengede tutabildiklerini kaydeden Teoman, alımlara ilerleyen yıllarda ilginin daha da artmasını beklediklerini dile getirdi. Kirazın paketlenmesi ve depolanmasına yönelik Kemalpaşa’da bir tesisin olmadığı üzerinde duran Teoman, ilçedeki bu eksiklik giderildiğinde üreticiye avantaj sağlayacağını belirtti.

“BİRLİK, DESTEKLEME PROGRAMINDAN FAYDALANABİLİR”

Birliğin piyasaya girmesi ile birlikte fiyatlarda olumlu yönde değişimin yaşandığını anlatan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, "İhtiyaç duyulan paketleme ve depolama tesislerinin yapımı konusunda Birlik adım attığında biz hem il müdürlüğü hem Bakanlık olarak desteklemeye hazırız. Birliğin öz sermayesinin yeterli düzeyde olması koşulu ile Bakanlık tarafından hazırlanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı çerçevesinde yüzde 50 hibe desteğinden faydalanabilirler. Bu sayede ihtiyaç duydukları işleme ve depolama tesislerine kavuşabilirler" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.