Hitit Üniversitesi’nde Mezuniyet Sevinci

Hitit Üniversitesi’nde Mezuniyet Sevinci

Çorum Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen mezuniyet öğrenciler, keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın sevincini yaşadı.Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu’nda düzenlenen törene AK Parti Çorum mil...

Çorum Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen mezuniyet öğrenciler, keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın sevincini yaşadı.

Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadyumu’nda düzenlenen törene AK Parti Çorum milletvekili İlksen Ceritoğlu Kurt, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Asım Balcı, Garnizon Komutan Vekili J. Yrb. Metin Özbek, Belediye Başkanvekili Ahmet Yabacıoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, bölüm başkanları, öğretim görevlileri, veliler ve mezun olan öğrenciler katıldı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, gerek küreselleşme sonucu ve gerekse ‘bilgi güçtür’ felsefesine dayanılarak ortaya çıkan bilgi toplumuna geçişle birlikte her alanda baş döndürücü gelişmelerin ve değişimlerin yaşandığı bir dönemde olduklarını belirterek, bu dönemde donanımlı insan gücünün en önemli unsur olduğunu söyledi.

Beşeri sermaye olarak adlandırılan bu gücün yetiştirilidiği en önemli en önemli kurumların üniversiteler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Çünkü üniversiteler, bilimsel araştırmalar yaparak özgün bilgi öğreten, onu öğreten, yeni teknolojiler geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunan, birikimlerini toplumun sorunlarına çözüm getirmek için kullanan ve gelecek nesilleri yetiştiren evrensel kurumlardır.s Dolaysıyla yüksek bilgi düzeyine sahip kalifiye yetişmiş insan gücü yetiştirilmesi noktasında işlevsel rolü kuşkusuz üniversiteler üstlenmek durumdadır” dedi.

Hitit Üniversitesi’nin Çorum’un dünyaya açılan penceresi olması için gece-gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Alkan, “sahip olduğumuz çağdaş yönetim anlayışı ve yaklaşımları ile öğrencilerimizle kurduğumuz güçlü bir iletişim içinde kendimizi sürekli geliştirerek, güncel ve uluslar arası geçerliliği olan kuramsal ve uygulamalı bilgi ve becerileri öğrencilerimize kazandırırken, sadece eğitim alanında değil bilimsel araştırma, kamu hizmeti ve toplumsal yaşama katkı anlamında da Hitit Üniversitesi olarak büyük bir fark oluşturduk. Üniversitemizin gelişimi noktasında her türlü desetği veren paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum milletvekili İlksen Ceritoğlu Kurt ise, kendisini yeni mezun olmuş bir öğrenci gibi hissettiğini ve mezun olan öğrenciler kadar heyecanlı olduğunu belirterek, “2006 yılında Çorum’da Hitit güneşi doğdu. Çorum bu güneşe sahip çıktı. Yeni Türkiye yolunda öğrencilerimiz koşarak gidiyor. Üniversite sanayi işbirliği konusunda üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız. Biz sizlerin emrindeyiz. Evlatlarımıza sahip çıktıkları için üniversite yönetimine teşekkür ediyorum. Buradan mezun olan öğrencileri de sesleniyorum. Bir gününüz bir gününüzle aynı olmasın. Çalışkanlıkta hedefte yarışın. Türkiye hak ettiği yere gelsin. Çorum’ bir dünya markası haline getirin. Yolunuz aydınlık ve açık olsun” şeklinde konuştu.

REKTÖRÜMÜZ ÜNİVERSİTEMİZİ MARKA HALİNE GETİRDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Asım Balcı da, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’dan övgü dolu sözlerle bahsederek, “Rektörümüz gerçekten kısa sürede büyük işlere imza attı. Hitit üniversitesini bulunduğu noktadan alarak kısa sürede marka haline getirdi” dedi.

Yurt içinde ve yurt dışında bir çok üniversiteyi görme imkanı bulduğunu dile getiren Prof. Dr. Asım Balcı, Hitit Üniversitenin geldiği noktanın herkes için büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı. Dünyada büyük bir değişim yaşandığını artık ülkelerin yanı sıra şehirlerin birbiri ile yarıştığına dikkat çeken Prof. Dr. Balcı, bu rekabetin en önemli faktörlerinden birisinin de gelişmiş üniversitelere sahip olmaktan geçtiğine işaret etti.

Hitit Üniversitesini şehrin yanında görmekten mutluluk duyduğunu belirten Balcı, “Hepimiz üniversiteye sahip çıkmak üretene insanlara destek vermek zorundayız. Bu noktada üzerime düşen ne varsa gerekeni yapmak zorundayız. En eski medeniyetlerden birisinin adını alıyor. Kısa zamanda kat ettiği mesafeyi takdirle izliyoruz. 15 bine yakın öğrencisi var ve bugün mezun olan 3 bin öğrencisiyle Türkiye’nin insan kaynaklarına önemli bir katkıda bulunuyor. Rektörümüz göreve gelmesiyle birlikte üniversitenin kayıp yıllarını telafi itmekle kalmadı diğer üniversitelerde fark atmaya başladı. Gök kubbe altında en değerli yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yönelik yapılan yatırımların en değerlisi eğitime yapılan yatırımdır. Eğitime önem vermeliyiz. Son yıllarda eğitime yapılan yatırımlar Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne büyük katkı sağlamıştır. Bu aynı zamanda yeni bir başlangıçtır. Değerli öğrencilerimiz mezun olmasının sevincini yaşıyorsunuz..Kendinizi sürekli olarak yenileyin. Yeni arayışlar içerisine girin” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından üniversiteyi dereceyle bitiren öğrencilere diplomaları protokol üyeleri tarafından verildi. Halkoyunları ve dans gösterileri ile devam eden program diploma töreniyle sona erdi. Tören sonunda keplerini fırlatarak mezuniyetin tadını çıkaran öğrenciler, ailelerine sarılarak mutluluklarını paylaştılar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.