Huzurevi Derneğinden Bilgilendirme Toplantısı

Huzurevi Derneğinden Bilgilendirme Toplantısı

Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından kahvaltılı toplantı düzenlenerek Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında yapılan Grundtvıt Gönüllüler Projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.Düzen...

Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından kahvaltılı toplantı düzenlenerek Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında yapılan Grundtvıt Gönüllüler Projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Düzenlenen kahvaltılı toplantıya Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Durmuş Ali Daldallı, Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği Yönetim kurulu üyeleri, derneğin gönüllüleri ve basın mensupları katıldı.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Grundtvıt gönüllüler projesi olarak desteklenen yaşlı bakım konusunda yetişkin eğitimi Hollanda-Türkiye işbirliği projesi hakkında bilgiler veren Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. Fazilet Demirezen, projenin 2 yıl önce başladığını, geçtiğimiz yıl 6 gönüllünün Rotterdam’a giderek huzurevlerinde incelemeler yaptıklarını ifade ederek Rotterdam’dan da 6 gönüllünün Karabük’e gelerek Karabük’teki huzurevlerini ardından Kastamonu, Bolu, Gerede, Bartın ve İstanbul’daki huzurevlerinde incelemeler yaptıklarını söyledi.

Yücel Huzurevi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. Fazilet Demirezen, incelemelerin ardından görülen eksiklikler, düzenlenmesi gereken konular hakkında iki ülke arasında paylaşımlar yapıldığını söyledi.

Demirezen, huzurevleri arasındaki farklara değinerek Hollanda’daki huzurevleri sakinlerinin ziyaretçi beklentisi olmadığını ama Türkiye’deki huzurevleri sakinlerinin tanımadıkları bir kişi bile gelse ziyaretçi bekletisi içinde olduklarını odalarındaki imkanlarla bir şeyler ikram etmek istediklerini söyledi.

Huzurevleri çevresinde veya içinde kafeteryaların ve hobi bahçelerinin olması gerektiğine de değinen Dernek Başkanı Demirezen, “Yaşlıların ziyaretçileri geldiğinde onlarla yemek yiyip, istedikleri oyunları oynayabilecekleri bir ortam oluşturulması gerekiyor. Yine hobi bahçeleriyle yaşlıların meyve, sebze, çiçek yetiştirebilecekleri bir bahçenin olması lazım.” Dedi.

Dernek olarak huzurevi sakinlerinin problemleriyle ilgilendiklerini ifade eden Demirezen, huzurevi sakinlerini mutlu etmeye çalıştıklarını, huzurevi sakinleriyle farklı mekanlarda yemek yediklerini belirterek Üniversiteli gençlerin de huzurevi ziyaretine geldiklerinde kitap okuyarak, farklı etkinlikler yaparak huzurevi sakinlerini mutlu etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.