İvrindi’de Meyve Ağaçlarına Ökseotu Tehdidi

İvrindi’de Meyve Ağaçlarına Ökseotu Tehdidi

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde, meyve ağaçlarında görülen ökseotu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünü harekete geçirdi. Çiftçilerin ökseotu ile mücadele etmelerini isteyen yetkililer, ağaçlarda...

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde, meyve ağaçlarında görülen ökseotu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünü harekete geçirdi. Çiftçilerin ökseotu ile mücadele etmelerini isteyen yetkililer, ağaçlardaki ökseotlarının koparılıp hayvanlara yem yapılmasını istedi.

İvrindi yöresinde, ormanlardaki çam ağaçlarında yoğun bir şekilde görülen ökseotu zararlısı arazilerdeki meyve ağaçlarına da zarar vermeye başladı. Özellikle ahlat ve armut gibi meyve ağaçlarında görülen ökseotu, verimi düşürdüğü gibi çok sayıda ağacın da kurumasına neden olmaktadır. Ökseotunun ağaçta yaşayan bir parazit olduğunu anlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri., ağaçların üzerinde bulunan ökse otlarının koparılmasını isterken, ökse otuna dayanıklı türlerin tercih edilmesini istedi. İlçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki vatandaşları, yaygın olan ve meyve verimini tehlikeye düşüren ökseotuna karşı uyaran Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur,” Çiftçilerimiz meyve ağaçlarının dallarında görülen ökseotlarını zaman kaybetmeden koparmalıdır. Ökseotu, ağacın suyunu emen bit parazittir. Meyve verimini düşürdüğü gibi, bazı ağaçların korumasına neden olmaktadır. Mücadele yöntemi konusunda geniş bilgi almak isteyen çiftçilerimiz müdürlüğümüze başvurabilirler” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.