Kayseri’ye Sığınmacı Ve Mülteciler Kabul Ve Barınma Merkezi Yapıldı

Kayseri’ye Sığınmacı Ve Mülteciler Kabul Ve Barınma Merkezi Yapıldı

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Sığınmacı ve Mülteciler Kabul ve Barınma Merkezi’nin inşaat çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 750 kişilik merkezin Türkiye’nin İltica ve Göç Eylem Planı çalışmalar...

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Sığınmacı ve Mülteciler Kabul ve Barınma Merkezi’nin inşaat çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 750 kişilik merkezin Türkiye’nin İltica ve Göç Eylem Planı çalışmaları doğrultusunda kullanılacağını açıkladı.

Vali Düzgün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nca 7 ilde Mülteciler ve Sığınmacılar Kabul ve Barınma Merkezi yapımına ilişkin karar alındığını, Kayseri’nin de bu iller arasında yer aldığını belirtti. Türkiye’nin İltica ve Göç Eylem Planı çalışmaları doğrultusunda “AB Katılım Öncesi Mali Programı (IPA)” uyarınca 2012 tarihinde yapımına başlanan Kayseri Sığınmacı ve Mülteciler Kabul ve Barınma Merkezi’nin geçici kabulünün yapıldığını kaydeden Vali Düzgün, Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerden gelen ve ülkemizden üçüncü bir ülkeye gitmek üzere sığınma talebinde bulunan kişilerin merkezden yararlanacağını belirterek, merkezin bu kişilerin durumlarının değerlendirilmesi ve daha iyi karar verilebilmesine imkan sağlayacağını ifade etti.

Vali Düzgün, idari alan ve sığınmacılar alanı olarak ikiye ayrılan kabul ve barınma merkezinin içinde; toplantı odası ve konferans salonu, kapalı devre izleme sistem odası, 8 adet geçişli aile odası, 156 adet geçişsiz aile odası, 16 adet görüşme odasının bulunduğunu ifade etti. Merkezin müştemilatına ilişkin kurulum çalışmalarının devam ettiğini ve Ağustos ayı sonu itibari ile tamamlanmasının öngörüldüğünü dile getiren Vali Düzgün, mülteci ve sığınmacıların daha sağlıklı ve daha insanca şartlarda işlemlerinin yürütülmesine olanak sağlayacak Kayseri Sığınmacı ve Mülteciler Kabul ve Barınma Merkezi’nin toplam yapı maliyetinin 10 milyon 399 bin 650 Euro olduğunu açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.