Keşan’da Açılan Halk Eğitim Kurslarında 4 Bin 364 Kişi Sertifika Aldı

Keşan’da Açılan Halk Eğitim Kurslarında 4 Bin 364 Kişi Sertifika Aldı

Edirne’nin Keşan ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi tarafından 2014-2015 eğitim öğretim döneminde açılan 343 kursta 4 bin 364 kursiyer sertifika almaya hak kazandı.Keşan Halk Eğitimi Merkezi’nin (HEM) 201...

Edirne’nin Keşan ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi tarafından 2014-2015 eğitim öğretim döneminde açılan 343 kursta 4 bin 364 kursiyer sertifika almaya hak kazandı.

Keşan Halk Eğitimi Merkezi’nin (HEM) 2014-2015 Öğretim Yılı Sene Sonu Karma Sergisi ve Belge Töreni Keşan HEM hizmet binası bahçesinde yapıldı. Törene Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Bahri Kantoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan, şube müdürleri, Keşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar, Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li Üyesi Mehmet Ali Yetim, bazı daire amirleri, muhtarlar, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YAĞMUR ENGELİ

Törende birçok etkinlik yapılması ve kursiyerlere belgelerinin verilmesi beklenirken, yağmurun başlaması nedeniyle açılış kurdelesinin kesilmesine geçildi. Öte yandan, törenin gerçekleştirileceği ihtimaline karşı, protokol üyeleri için ayrılan yerler hazır olarak bekletildi. Kurdelenin kesilmesiyle protokol üyeleri, kursiyerlerin hazırladığı ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.

YILDIZ: "KURSLARIMIZ SAYESİNDE 50 KİŞİ OKUMA-YAZMAYI ÖĞRENEREK SERTİFİKALARINI ALDI"

Stantların gezilmesi sırasında bilgiler veren Keşan HEM Müdürü Turgut Yıldız, hayat boyu öğrenme programların hedefi doğrultusunda yaptıkları çalışmaların hasat mevsiminde bir arada bulunmaları nedeniyle onurlu ve gururlu olduğunu dile getirerek, "Gerek doğrudan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, gerekse yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde açılan kurslarımızda insanlarımıza bilgi, beceri ve meslek kazandırmaya, eksik kalan eğitimlerine yardımcı olmaya, okuma-yazma bilmeyenleri okur-yazar hale getirmeye, kültürel eserlerimizi koruma, yaşatma ve geliştirme bilinci kazandırmaya ve de sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmaya çalıştık. Bu çerçevede, Keşan genelinde açılan 343 kursa kayıt yaptıran 8 bin 384 kursiyerden bin 729’u erkek, 2 bin 635’i kadın olmak üzere toplam 4 bin 364 kişi sertifikalarını aldı. Merkezimiz bünyesinde 5 adet okuma-yazma 1. kademe, 2 adet okuma-yazma 2. kademe kursu açıldı. Bu kurslarımız sayesinde 50 kişi okuma-yazmayı öğrenerek sertifikalarını aldı. Dün yaptığımız iş size hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değiliz demektir" dedi.

"731 AÇIK LİSE ÖĞRENCİSİNE, 236 AÇIK ORTAOKUL ÖĞRENCİSİNE İŞLEMLERİ İÇİN HİZMET VERDİK"

Açtıkları kurslarda yetişkin ve gençlere yalnızca el becerisi değil, onlara iş imkanı sağlayacak tarzda eğitimler vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Turgut Yıldız, "2014-2015 yılı içerisinde çeşitli kurslarımıza katılan 615 kişinin ilgili alanlarda iş bulmasına yardımcı olarak istihdam sağladık. Hem geleneksel el sanatlarımızı yaşatmaya çalışıyor hem de gençlerimize geçerli bir meslek kazandırmayı amaç ediniyoruz. Bunun yanı sıra kurumumuz örgün eğitime devam edememiş ve açık öğretimden eğitimine devam etmeye çalışan 731 açık lise öğrencisine, 236 açık ortaokul öğrencisine işlemleri için hizmet vermiştir" ifadelerini kaydetti.

DINKIRCI: "BU ÜRÜNLER TURİZMDE DEĞERLENDİRİLMELİ"

Yıldız’ın verdiği bilgilerin ardından söz alan Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan bölgesinin tarım ve hayvancılığın yanı sıra turizmde de geleceğini olduğuna dikkat çekerek, "Bu ürünler turizmde değerlendirildiği takdirde, muhakkak katma değer sağlayacaktır. Bununla da kalmayıp, kursiyerlere ek gelir ve istihdam imkanı oluşturacaktır. Bunlar iyi değerlendirilmelidir" diye konuştu.

Tören başında ertelenen birçok etkinlik, serginin gezilmesi tamamlandıktan sonra, yağmurun dinmesiyle gerçekleştirildi. Etkinliklerde defile gösterilerin yanı sıra, kursiyerlere belgeleri de verildi.

2014-2015 eğitim-öğretim yılında Keşan HEM tarafından toplam 343 kurs açıldı. 182’sinin tamamlandığı, 161’inin ise devam ettiği kurslara, 5 bin 435 kadın, 2 bin 949 erkek kursiyer katıldı. Tamamlanan kurslarda, 2 bin 635 kadın kursiyer, bin 729 erkek kursiyer sertifika alırken, toplamda 4 bin 364 kursiyer kurs almaya hak kazandı. Ayrıca, Keşan HEM, 167 genel kurs ve 176 mesleki ve teknik kurs açarken, bu kurslarda istihdam edilen kursiyer sayısının 615 olduğu bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.