KMÜ’de Sağlıkçılar Kep Attı

KMÜ’de Sağlıkçılar Kep Attı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Yüksekokulu mezuniyet töreni düzenlendi.Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardım...

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık Yüksekokulu mezuniyet töreni düzenlendi.

Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin, yüksekokul müdürleri, üniversite personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreninin açılış konuşmasını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin yaptı. Prof. Dr. Şahin, bu yıl yüksekokul olarak 15’inci mezunlarını verdiklerini belirterek, “65 öğrencimizi daha mezun etmenin onurunu yaşıyoruz. Dört yıllık süreçte gerek öğrencilerimiz gerekse öğretim elemanlarımız çok büyük gayret gösterdiler. Mezun olan öğrencilerimiz mesleklerini en iyi şekilde icra edecek donanıma sahipler ve gelecekte yüzümüzün akı olacaklar. Dört yıllık bir maratonun sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Yarın ülkemizin ücra köşelerine dağılacak ve hastalıkla mücadele veren vatandaşlarımıza yardımcı olacaksınız. Bu da sizin en büyük başarınız olacak” şeklinde konuştu.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ise, hiç kimsenin kendi başına başarılı olamayacağını vurgulayarak, “Ortada bir başarı varsa buna katkı verenler var demektir. Doğdukları günden bu güne üzerlerine titrediğiniz, canınızdan daha çok sevdiğiniz evlatlarınızın mezuniyetine şahitlik ediyorsunuz. Öğrencilerimizin başarılarında en büyük pay sahibi sizlersiniz. Bundan sonra da çocuklarınızın başarılarına sahiplik ve şahitlik etmenizi temenni ediyorum. Ailelerin yanı sıra akademik kadromuz da çocuklarımızın iyi bir eğitim alması ve mesleğe hazırlanmasında büyük bir çaba gösterdiler. Çocuklarımızın üzerinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mutluluğu ve hüznü aynı anda yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Dört yıl önce aramıza katılan genç kardeşlerimizi mezun etmenin mutluluğunu yaşarken üniversitenin bir mensubu olarak ailemizin bireylerinden ayrılmanın hüznünü yaşıyoruz. Fakat bu kardeşlerimizin güzel ülkemize önemli katkılar sağlayacağını bildiğim için de ayrıca mutluyum” dedi.

Rektör Sabri Gökmen, öğrencilere gelecek dönem ile ilgili tavsiyelerde bulunarak onların hayatlarına dair temennilerini paylaştığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her bitiş yeni bir başlangıçtır ve diplomaları almak yeni bir başlangıca merhaba demektir. Bu günün de sizler için yeni ve başarılı bir başlangıca vesile olmasını temenni ediyorum. Sağlık, bütün bireyler için vazgeçilmez en temel ihtiyaçlardan birisidir. Bu ihtiyaçların karşılanmasında akla ilk gelen sizlersiniz. Biz, size inanıyoruz. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır fakat güzellikleri ön plana çıkararak algılarımızı değiştirebilirsek duygularımızı da değiştirebiliriz. Hepimizin birinci görevi insanları yaşatmaktır. Hastaların yaşamasında hemşirelerin katkısı ise yüzde ellinin üzerindedir. Şefkat, dünyanın en etkili ilaçlarındandır ve hiçbir teknolojinin sağlayamayacağı kadar şifa verir. Sevgi ve ilgi ise dünyanın en güzel gıdasıdır. Hastalarımıza öncelikle sevgi ve ilgi göstermeliyiz. Bizim varlık nedenlerimizin en önemlilerinden birisi de hayatı paylaştığımız insanların yüzünde tebessüm, gözünde ışıltı oluşturmaktır. Tüm zorluklarına rağmen din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin mesleğinizi en iyi şekilde yapacağınıza inancım tamdır.”

HEMŞİRELİK ANDI OKUNDU, BAYRAK VE FLAMA DEVİR TESLİMİ YAPILDI

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in konuşmasının ardından mezun öğrencilere ait fotoğraf slaytı paylaşılarak öğrenciler sahneye davet edildi. Hep bir ağızdan hemşirelik andını okuyan mezun öğrenciler daha sonra eğitim yaşantısının devamlılığını temsil eden bayrak ve flama devir teslimini gerçekleştirdi. Dereceye giren öğrencilere plaketleri takdim edilirken mezun olan diğer öğrencilere de diplomaları verildi. Diploma töreninin ardından okul birincisi Nebahat Bekdik, mezuniyet kütüğüne isminin yazılı olduğu plaketi çaktı. Sağlık Yüksekokulundan mezun olan 65 öğrenci hep birlikte kep atarak üniversite hayatlarına veda etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.