KTO Karatay Üniversitesi’nden Tarihi Mezuniyet Cübbesi

KTO Karatay Üniversitesi’nden Tarihi Mezuniyet Cübbesi

KTO Karatay Üniversitesi Mezuniyet Töreni Kostümleri dünyaca ünlü modacı Zeynep Kartal tarafından tasarlandı.Geçtiğimiz yıl ilk mezunlarını veren KTO Karatay Üniversitesi’nin Selçuklu, Konya, Karatay...

KTO Karatay Üniversitesi Mezuniyet Töreni Kostümleri dünyaca ünlü modacı Zeynep Kartal tarafından tasarlandı.

Geçtiğimiz yıl ilk mezunlarını veren KTO Karatay Üniversitesi’nin Selçuklu, Konya, Karatay Medresesi, tarihi ve kültürel değerler, medeniyette devamlılık ve özgüven kavramlarından yola çıkılarak hazırlanan mezuniyet töreni kostümleri tanıtıldı.

Konyalı ünlü modacı Zeynep Kartal’a teşekkür ederek sözlerine başlayan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, “Karatay Üniversitesi her ne kadar beş yıl önce açılmış görünse de bu üniversitenin temeli 1251’de kurulan Karatay Medresesi’ne dayanıyor. O nedenle tarihimizle tasarımların uyumlu bir çizgide olması amacıyla mezuniyet programımızın önemli bir parçası olan bu süreci Zeynep Hanım ile birlikte yürüttük. Kendisinin kültürel değerlere ve medeniyette devamlılığa vurgu yapan tasarımları hepimizi mutlu etti. Bu güzel tasarımlar ve bunları bir Konyalı olarak üniversitemize bağışlaması da bizim için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı. Zeynep Hanım’ın uluslararası camiada kültürümüz temsil ediyor olması bizi onurlandırıyor. Kendisine bu nezaketinden dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Üniversite hakkında bilgilerle sözlerine devam eden Prof. Dr. Sade, geçen 22 Haziran’da yapılacak mezuniyet töreninde yaklaşık 300 öğrencinin diplomalarını alacaklarını ve üniversitenin bu yıl 3 bin olan öğrenci nüfusunun birkaç yıl içinde 7 bine ulaşacağını sözlerine ekledi.

Konuşmada söz alan modacı Zeynep Kartal ise, öncelikli amacının yeni neslin kendi kültürümüzle buluşması olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar pek çok defile hazırladım ve tasarım yaptım ancak bu çalışmanın benim için anlamı başka. Selçukluların ve bu toprakların kadim başkenti olan Konya’ya katkıda bulunmaktan bana tüm çalışmalarımda yaşadığımdan ayrı bir gurur yaşatıyor. Umarım medeniyetimizin kendine özgü çizgileri ülkenin dört bir yanına ve özellikle gençlere ulaşır. Bu çalışmaları hediye etmek benim için bir gurur kaynağı" diye konuştu.

Kartal’a Rus Ressam Natalia Bazhenova’nın 2012’de KTO Karatay Üniversitesi Uluslararası Bilim, Kültür ve sanat Günleri kapsamında yaptığı ’Kızlar ve Örgü’ adlı eseri Rektör Bayram Sade tarafından takdim edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.