Kütahya Porselen Sanat Evi Müzesi’ndeki Bir Ayrıntı Dikkat Çekiyor

Kütahya Porselen Sanat Evi Müzesi’ndeki Bir Ayrıntı Dikkat Çekiyor

Kütahya Porselen Sanat Evi Müzesi’ndeki bir ayrıntı dikkat çekiyor. Müzede 3 kardeş Rıza Güral, Nafi Güral ve İsmet Güral’ın yıllar önce birlikte çekilmiş fotoğrafın tablosu, imrenilerek izleniliyor.G...

Kütahya Porselen Sanat Evi Müzesi’ndeki bir ayrıntı dikkat çekiyor. Müzede 3 kardeş Rıza Güral, Nafi Güral ve İsmet Güral’ın yıllar önce birlikte çekilmiş fotoğrafın tablosu, imrenilerek izleniliyor.

Genel Müdür Rüştü Düven, 6 bin metrekarelik alan üzerine henüz kuruluşu tamamlanmayan müzede binlerce eserin yer aldığını kaydetti.

Düver, "Kütahya tarihinin sergilendiği bir müze olarak oluşturuldu. Burada Kütahya’nın konaklarından tutun, tarih içerisinde Kütahya’da üretilip çinilerin ve Kütahya olmayıp, Kütahya dışarısına çıkartılan çinilerin bire bir örneklerini sergiliyoruz. Burası Kütahya için önemli bir kazanıp olmuştur. Bilindiği gibi, Kütahya’da düzgün bir çini müzesi yok.Kütahya tarihini gösteren bir müzemiz yok. Kütahya’da bugün konaklar var ama, bu konakları gezerek görüyorsunuz. Biz burada Kütahya konaklarında olması gerekenleri koyduk. Odalarını koyduk, mutfağını koyduk. Kütahya kıyafetlerini örneklerini bire bir sergiliyoruz. Kütahya Porselen’in kurulduğundan bu yana nasıl bir evrimi teke tek gösteriyoruz. Müzede seramik sektörünün tarihten bugünü kadar hangi aşamadan geçtiğini gösteriyoruz" dedi.

Rüştü Düver, müzenin kuruluş aşamasının önümüzdeki günlerde tamamlayacağını sözlerine ekledi. (EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.