Kütahya’da Kentsel Dönüşüm Paneli

Kütahya’da Kentsel Dönüşüm Paneli

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) kentsel dönüşüm paneli düzenlendi.DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç moderatörlüğündeki panele çok sayıda bilim adamı k...

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) kentsel dönüşüm paneli düzenlendi.

DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsamettin İnaç moderatörlüğündeki panele çok sayıda bilim adamı katıldı.

Açılış konuşmasında Dekan Prof. Dr. Hüsamettin İnaç, mekan-kimlik ilişkisi üzerinde durarak kentin ve yerleşim tercihlerinin hayat ve ölüme bakışla doğrudan alakalı olduğunu ve yerleşik hayatla var olan kültür ve uygarlığın ancak kentsel dinamiklerle anlamlandırılabileceğini ifade etti.

Öte yandan, panelin ilk konuşmacısı olan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birsen Hekimoğlu, kentsel dönüşümün ideolojik temelleri hakkında bir tebliğ sundu. Malların, sermayenin, işçilerin ve paranın küresel çapta bir dolaşım serbestisine ulaştığı günümüz küresel ve postmodern dünyada kentsel dönüşüm faaliyetlerinin ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Hekimoğlu, bu dönüşümün ideolojik kaygılardan ziyade sosyolojik gerçeklik temelinde kurgulanmasının gerektiğini dile getirdi.

Hitabını görsel ve işitsel unsurlar destekleyen ve slaytlar eşliğinde bir sunum yapan İstanbul üniversitesi Siyaset Bilimi Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Hatice Kurtuluş ise dünyada yanlış kentsel dönüşüm uygulamalarının oluşturduğu trajedileri gözler önüne serdi.

Kapitalist toplumlarda kentlerin dış görünümü cazip haline getirirken kentin görünmeyen kesimlerinde ’sosyal çöküntü alanlarının’ oluşturulmasından ve fakir ve mahrum insanların bu kentsel çoğunluk içinde hapsedilmesinden bahseden Prof. Kurtuluş, modern dünyanın bireyci yaklaşımları bağlamında özel alanların genişletilmesiyle aslında güvenlik çerçevesinin daraltıldığını iddia etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.