Meram Tıp’tan Bağışıklık Yetmezliğinde Bir İlk

Meram Tıp’tan Bağışıklık Yetmezliğinde Bir İlk

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Reisli ve ekibi, bağışıklık yetmezliğinde hastaya deri altından ilaç enjek...

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Reisli ve ekibi, bağışıklık yetmezliğinde hastaya deri altından ilaç enjekte ederek uyguladığı tedaviyle Konya’da bir ilki başardı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Reisli, “Bu tedavi ile bağışıklık yetmezliği olan hastada eksik olan bağışıklık maddelerini deri altı yoluyla kendisine vermeyi amaçlıyoruz. Daha önce damardan uygulanan tedavide hastanın yaklaşık 6 saat hastanede kalması gerekiyordu. Bu tedaviyle ise yaklaşık yarım saatte hastaya tüm ilacı verip hastayı eve gönderebiliyoruz. Bunun avantajı damardan yapılan tedaviye oranla yan etkisi yok denecek kadar az olmasıdır. Zaman kazanılması hem hasta, hem ailesi, hem de biz sağlık kurumları açısından önemlidir. Bu tedavi yöntemi herkes için daha verimli olduğu için yavaş yavaş bu yöntemi kullanmaya başlıyoruz” dedi.

Hasta uyumunun da çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. İsmail Reisli, bu tedaviyi tercih eden hastalarda, tedavi süresince hastanın sırt üstü rahat bir pozisyonda yatıyor olması gerektiğini söyledi.

Bu yöntemin bir diğer avantajının ise hastanede aileye çocuğa eğitim verilerek evinde bu tedaviyi uygulayabilecek duruma gelmesi olduğunu ifade eden Reisli, “Böylece aile hastaneye gelmeksizin tedaviyi evinde yapabileceği için, zaman kaybını engelleriz. Bu tedavinin bir diğer üstünlüğü de bağışıklık yetmezliği olan hastalarda koruyucu kan düzeylerini çok daha dengeli sağlamasıdır. Bu tedaviyi hasta kendisi çok rahat bir şekilde uygulayabilir. Amaç hastalara bu tedaviyi öğretmek ve daha sonra bu tedaviyi evde uygulamalarını sağlamaktır. Türkiye’de henüz birkaç merkezde yapılan bu tedavi yöntemi, Konya’da ilk defa bizde uygulanmaya başlandı. Bu hastanemiz için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.