Oylat’taki Selin Yaraları Sarılıyor

Oylat’taki Selin Yaraları Sarılıyor

Hafta sonu yaşanan şiddetli yağışların ardından İnegöl Oylat’ta meydana gelen sel felaketinin ardından BUSKİ ekipleri bölgede altyapı seferberliği başlattı.Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasy...

Hafta sonu yaşanan şiddetli yağışların ardından İnegöl Oylat’ta meydana gelen sel felaketinin ardından BUSKİ ekipleri bölgede altyapı seferberliği başlattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İnegöl Oylat’ta da yaşamı olumsuz etkileyen sel felaketinin ardından bölgedeki çalışmalara ağırlık verdi. Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ’ye ait iş makineleriyle olayın yaşandığı ilk günden itibaren başlatılan hafriyat temizleme çalışmaları aralıksız sürüyor. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’da bölgede devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Olayın öngörülemeyen aşırı yağışlardan kaynaklandığını dile getiren Çetinavcı, Oylat’taki kaplıcaların bulunduğu Uludağ’ın kuzeydoğu yamaçlarından aşırı yağış neticesinde sürüklenen toprak parçaları ile kaya kütlelerinin bölgede 150 metre güzergah boyunca ilerleyen yağmur suyu bakslarını tıkadığını belirtti. Çetinavcı, “Böylesi yağışlar, yıllık yağış ortalamalarının çok çok üzerindeki bir oranı ifade ettiğinden, tabii afet kapsamında değerlendirilmektedir. Dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip ülkelerinde bile böylesi yağışlar sonrasında sel felaketlerinin yaşandığı birer vakıadır. Aşırı yağışa bağlı olarak yamaçlardan sürüklenen kaya ve toprak parçalarının yağmur suyu bakslarını tıkaması neticesinde böylesi bir durum yaşandı” diye konuştu.

Can kaybı yaşanmamasının teselli kaynağı olduğunu ifade eden Çetinavcı, “Çalışmalarımıza hemen başladık. Bundan sonraki süreçte muhtemel yağışlardan kaynaklanabilecek sel felaketlerinin önlenmesi adına tedbirlerimizi alıyoruz. Bu kapsamda, öncelikli olarak, yağmur suyu kanallarının kapasitesini artıracağız. İleriye yönelik daha radikal ve köklü tedbirlerin alınması noktasında ise neler yapılabileceğine dair, teknik ekibimizle durum değerlendirmesi yapıyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.