SES’ten Açıklama:

SES’ten Açıklama:

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniğinde hemşire olarak çalışan Meliha Kulalı’nın, pnömoni teşhisiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesinin ardından SES Malatya Dönem Sözc...

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniğinde hemşire olarak çalışan Meliha Kulalı’nın, pnömoni teşhisiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesinin ardından SES Malatya Dönem Sözcüsü Zeliha Güler, yaptığı açıklamada “Bu ölümde sorumluluğunuz var” dedi.

SES binasında düzenlediği basın açıklaması ile olayı kınadıklarını belirten SES dönem Sözcüsü Zeliha Güler, “Hemşire Meliha Kulalı’yı piyasalaşan sağlığa “kurban” verdik. Tüm sağlık emekçilerinin başı sağ olsun” dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniğinde hemşire olarak çalışan Meliha Kulalı’nın pnömoni teşhisiyle 3 Haziran 2015 tarihinde çalıştığı hastanenin acil servisine yatırıldığını ancak daha sonra Göğüs Hastalıkları kliniğine yatırılması gerektiği halde yer olmaması nedeniyle 3 gün acil serviste tutulduğunu savunan Güler, daha sonra ise hemşire arkadaşlarının Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Sonrasında yer bulunmasına rağmen hemşire Kulalı’nın sevk edildiği hastanede hayatını kaybettiğini belirten Güler, “Buna söylenecek tek şey var, sistem kendi sağlıkçısına kıydı. Bu ölümde sorumluluğunuz var, çünkü Üniversite yönetimi kraldan daha çok kralcı kesilerek bütün uyarılarımıza rağmen AKP iktidarı ve onun politikalarını hayata geçirmeyi esas almıştır. Çünkü tüm uyarılarımıza rağmen tedavisi uzun süren kronik hastalara bakılan birimleri kar etmediği için kapattınız ya da küçültünüz. Soma’da yanık ünitesini kapatarak madende yaşanan işçi katliamında ölüm sayılarını artırdınız. Yoksulluk ve kölelik politikalarından vazgeçmediğiniz için yoksulluğu arttırdınız” dedi.

Güler açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Meliha arkadaşımızın ölümünde sorumlular bellidir. Ayrıca vicdani sorumluluk da var, düşünün ki sayılı üniversite hastaneleri arasında bulunan bir hastane kendi kurumunda çalışan bir hemşireye yatak bulamıyor ve ölüme terk ediyor. Çağrımız nettir, artık yeter sağlık hizmetleri piyasanın insafına terk edilemez. Bu politikadan vazgeçin. Bu politikada ısrar, ölümleri artırıyor. SES olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.