Silvanlı Demirciler İş Yapamamaktan Şikayetçi

Silvanlı Demirciler İş Yapamamaktan Şikayetçi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir dönem gözde meslekler arasında olan demircilik sanatının artık aile geçindiremez duruma geldiği belirtildi.Silvan ilçesinde demirci ustası Abdullah Koruncu, demircil...

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir dönem gözde meslekler arasında olan demircilik sanatının artık aile geçindiremez duruma geldiği belirtildi.

Silvan ilçesinde demirci ustası Abdullah Koruncu, demircilik sanatının öldüğünü ve demircilerin artık eskisi gibi iş yapamadığını söyledi. Selahaddin Mahallesi Demirciler Sokağı’nda dükkanı olan demirci Abdullah Koruncu, “On altı kişilik bir aileye bakıyorum. Geçimimi zor yapıyorum. Evime ekmek götüremez durumdayım. Demircilik sanatı öldü. Eskiden demirciler sokağında on bir tane demirci dükkanı bulunuyordu. İşsizlikten dolayı şu anda sadece iki tane demirci dükkanı kaldı. Eskiden çırak yetiştiriyorduk. İş olmadığından dolayı artık çırak yetiştiremiyoruz. Tarım yapılan malzemeler hazır sanayinin elinde olduğu için işlerimiz durma noktasına geldi. Eskiden sabahlara kadar çalışıyorduk. Şimdi sabahtan akşama kadar boş boş oturuyoruz. Doksanlı yıllardan sonra demircilik sanatı ölmeye başladı. İşlerimiz tamamen durma noktasına geldi. Demircilik mesleği bize babadan oğula kalmış bir sanattır. Ben de bu sanatı çocuklarıma öğrettim. Şu anda 52 yaşındayım. Mesleğimi severek yapıyorum. İş olsa mesleğimin getirisi son derece iyidir. İş olmadığından dolayı maddi zorluklar çekiyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.