Tohumluk Patates Üretimi Çalışmaları Yerinde İncelendi

Tohumluk Patates Üretimi Çalışmaları Yerinde İncelendi

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde Doğa Tohumculuk tarafından bin 500 dekar alanda gerçekleştirilen patates tohumu üretimi ile ilgili çalışmalar yerinde incelendi.Üretimin gerçekleştirildiği arazide tarla...

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde Doğa Tohumculuk tarafından bin 500 dekar alanda gerçekleştirilen patates tohumu üretimi ile ilgili çalışmalar yerinde incelendi.

Üretimin gerçekleştirildiği arazide tarla kontrolleri yapan yetkililer, üreticiden, üretimi gerçekleştirilen patates çeşitleri ve tohumluklar hakkında bilgiler aldılar. İncelemelerin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “İlimizde ilk defa üretimi gerçekleştirilen ve İl Müdürlüğümüz tarafından sertifikalandırılacak olan tohumluk patateslerin büyük bir kısmı, doku kültürü yöntemi kullanılarak çoğaltılmış ve toprakla buluşması ilk defa ilimizde gerçekleşmiştir. Patates hastalık ve zararlıları yönünden ari olan bölgemizin patates yetiştiriciliğine katkıda bulunacağına inanıyoruz. Doğa Tohumculuk 10 bin dekarlık alandaki üretimiyle ülkemizin sertifikalı patates tohumu ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamaktadır. İlimizdeki bin 500 dekarlık alanda Alegria, Casablanca, Borwina, Fasan, Pomqueen, Hermes, Brooke, V.Gogh, Spunta patates çeşitlerinden yaklaşık 5 bin ton sertifikalı patates tohumu üretiminin gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Ali Selvi, “Patates hastalık ve zararlıları yönünden ari olan İlimizde, tohumluk patates yetiştiriciliği ile ilgili kaliteli, sertifikalı tohumluğun temin edilmesi durumunda üretim alanları hızla artacak ve ülke ekonomimize ciddi bir katkı sunacaktır. Bundan dolayı bin 500 dekarlık tohumluk patates alanlarının toprak numuneleri teknik ekiplerimizce alınmış, tahlil edilmiş, laboratuvar sonuçları olumlu çıkmış, tarla kontrollerinde herhangi bir hastalık-zararlı etmenine rastlanmamıştır. Teknik ekiplerimizce sertifikasyon çalışmalarının tüm aşamaları titizlikle takip edilerek elde edilen ürün İl Müdürlüğümüzce sertifikalandırılacaktır” diye konuştu.

2015 yılı içerisinde Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Akçadağ, Kale, Kuluncak, Darende, Yazıhan ve Yeşilyurt ilçelerinde kurulan yemeklik demonstrasyon çalışmaları ve sertifikalı patates tohumu üretimi ile Malatya’da patates yetiştiriciliğinin yapılmaya başlanacağını belirten Selvi, “İlimizde patates yetiştiriciliği, tohumluk veya yemeklik olarak yetiştiricilik yapan ve yapacak olan üreticilerimize sürekli teknik destek sağlanacaktır. Bunun için üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuru yapmaları yeterlidir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.