Tomarza Tanıtım Ve Kültür Gecesi

Tomarza Tanıtım Ve Kültür Gecesi

Sahip olduğu değerler ile Kayseri’nin önemli ilçelerinden olan ve ünlü halk ozanı Dadaloğlu’nu bağrından çıkaran Tomarza, düzenlenen gece ile tarihi, kültürel, ekonomik ve tarımsal değerlerini tanıttı...

Sahip olduğu değerler ile Kayseri’nin önemli ilçelerinden olan ve ünlü halk ozanı Dadaloğlu’nu bağrından çıkaran Tomarza, düzenlenen gece ile tarihi, kültürel, ekonomik ve tarımsal değerlerini tanıttı.

“Toroslardan Erciyes’e Yükselen Ses Tomarza” Tanıtım ve Kültür Gecesi, Vali Orhan Düzgün’ün katılımıyla başladı. Vali Düzgün, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bahçesinde, Vali Yardımcıları Erdoğan Aygenç, Mehmet Emin Avcı, Mehmet Aktaş, Tomarza Kaymakamı Engin Uysal, Tomarza Belediye Başkanı Fahrettin Işık, Kaymakamlar Erkaya Yırık ve Uğur Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve çok sayıda Tomarzalı vatandaşla birlikte yöresel unsurların yer aldığı serginin açılışını yaptı. Vali Düzgün, beraberindekiler ile birlikte Tomarza taşından yapılan eserler ile Tomarza’nın kabak çekirdeği başta olma üzere tarihi, kültürel ve ekonomik değerlerinin yer aldığı stantları inceledi. 8 farklı renkte çıkarılan Tomarza taşına hayat veren taş ustalarıyla sohbet eden ve eserler hakkında bilgiler alan Vali Düzgün, Tomarza’nın tarihi camilerinden Merkez Camii’nin taştan yapılmış minyatür eserini ilgiyle inceledi.

Vali Düzgün, Tomarza’nın yöresel mutfağından Avşar Pilavı ve Tomarza Tepsi Mantısı’nın da tadına bakarak, geleneksel lezzetlerin yaşatılmasının önemine işaret etti.

Tomarza Kaymakamlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tomarza Belediyesi, Tomarza İlçesini Kalkındırma Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Tomarza Tanıtım ve Kültür Gecesi, ’Toroslardan Erciyes’e Yükselen Ses Tomarza Kitabının’ tanıtımı ile devam etti.

Vali Düzgün, yaptığı konuşmada, Tomarza’nın tanıtımı için düzenlenen gecede emeği geçenlere teşekkür ederek, bu tür programların ilçelerin tanıtılması bakımından önemine değindi.

Sahip olunan kültür varlıklarının, yöresel mutfak kültürünün, tarihi eserlerin günümüze kadar yaşatılması için bu tarz programların önemli olduğunu vurgulayan Vali Düzgün, günümüzde bu değerlerin anlaşılıp gelecek nesillere aktarılması gerektiğinin altını çizdi.

Vali Düzgün, Tomarza’nın taşı ve kabak çekirdeği gibi çok önemli değerleri olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Kültür Merkezimizin bahçesinden salona girinceye kadar Tomarza’nın sahip olduğu pek çok kültür eserini tanımış olduk. Tomarza taşı, Mimar Sinan’ın doğduğu bu topraklarda Türkiye’de sivil mimarlığın yaşatılması, örneklerinin çoğaltılması ve taş işçiliği ile mimari eserlerin ortaya çıkarılması bakımından çok zengin bir doğal kaynağımız. Tomarza taşının, tüm Türkiye’de saat kulelerinden, tarihi yapılara, yeni yapılan binalardan villalara varıncaya kadar kendisine yer bulması son derece önemli. Tomarza taşının yanında kabak çekirdeği de Tomarza’nın zenginlikleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de en fazla kabak çekirdeği üreten il Kayseri, Türkiye’deki üretimin yüzde 42’si Kayseri’de üretilmektedir ve Kayseri’de de en fazla kabak çekirdeği üreten ilçe ise Tomarza’dır. Kabak çekirdeği yağının da çok sağlıklı yağ olduğu konusunda da bilim adamlarının görüşleri var ama maalesef bu yağı üretecek tesisler henüz ilimizde, bölgemizde bulunmuyor. Bu tesislerin de kurulmasından sonra kabak çekirdeği üreten köylülerimizin gelirlerinde artış olacağına inanıyorum.”

Tomarza Kaymakamı Engin Uysal da, düzenlenen programın 2 amaç doğrultusunda hazırlandığını belirterek, bunlardan birinin Tomarza’nın tarihi, kültürel, ekonomik ve tarımsal değerlerinin tanıtılması olduğunu, diğerinin ise Türkiye’nin dört bir tarafında yaşayan Tomarzalıları bir araya getirmek olduğunu ifade etti.

Tomarza Belediye Başkanı Fahrettin Işık ise, Tomarza’nın bütün kurum ve kuruluşları, halkı ve esnafı ile hep birlikte bu programın hazırlanması için katkı sağladığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tomarza Tanıtım ve Kültür Gecesinde, Halk Oyunları, Semazen gösterisi, yöresel ağıt ve şiir sunumu ile Şehit Necati Kahraman Anaokulu Öğrencileri’nin “Türkiyem” gösterisi sahnelendi, misafirlere Avşar Pilavı ve Tomarza tepsi mantısı ikram edildi.

Tomarza’ya ait tarihi ve kültürel değerlerin tespiti ve tanıtımı amacıyla Tomarza Kaymakamlığı ve ilçedeki kurumların katkıları ile hazırlanan “Toroslardan Erciyes’e Yükselen Ses Tomarza” isimli kitap, tanıtımının ardından programa katılanlara hediye edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.