Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Patnos’ta Hizmet Vermeye Başladı

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Patnos’ta Hizmet Vermeye Başladı

Sağlık Bakanlığı’nın, Ruh Sağlığı Eylem Planı kapsamında kurulan Patnos Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hizmet vermeye başladıPatnos Devlet Hastanesi Başhekim Faruk Karandere yaptığ...

Sağlık Bakanlığı’nın, Ruh Sağlığı Eylem Planı kapsamında kurulan Patnos Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) hizmet vermeye başladı

Patnos Devlet Hastanesi Başhekim Faruk Karandere yaptığı açıklamada, kurulan bu birimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu ilçeleri arasında bir ilk olduğunu belirterek ,1 psikiyatri uzmanı ,1 psikolog, 1 sosyal hizmetler uzmanı 1 hemşire,1 tıbbi sekreter ve usta öğretici den oluşan bir ekiple hastane bünyesinde bu birimi kurduklarını belirtti. Başhekim Karandere, "Bu birim sayesinde ilçe merkezinde ikamet eden ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara psikososyal destek hizmetleri yanında takip ve tedavilerinin evde sağlık hizmetleriyle entegre bir şekilde belli programlar dahilinde yürütülmesini sağlamaktayız. Görev yaptığım süre içerisinde bölgenin önemli sağlık merkezlerinden birisi olma hedefleri doğrultusunda çok güzel adımlar atarak hastanemize neler ekleyebiliriz ve neleri getirebiliriz düşüncesi ile ekibimizle gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bu çalışmalar neticesinde verdiğimiz emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hizmetini yürütülmesinde hizmetleri olan psikiyatri doktorumuz Tevfik Karakoç, psikolog Emre Başar, uzman eğitici Ferdi Çinik, Sosyal Hizmetler Uzmanı M. Şakir Gülmüş, hemşiremiz Funda Akkaya, tıbbi sekreterimiz Savaş Taşkın ve Dilek Güdene teşekkür ederim" dedi.

Patnos Devlet Hastanesi Psikiatri Doktoru Tevfik Karakoç idaresindeki TRSM yaklaşık dört aylık kısa bir sürede bir çok hastanın umudu oldu. Karakoç yaptığı açıklamada; "TRSM başta şizofreni olmak üzere şizofreni form hastalıklarının temel tedavilerini takip etmek ve planlamak ayrıca bu hastaları topluma tekrar kazandırmak için sosyal aktivasyon planlarının yürütüldüğü bir kurumdur. Hastanemiz bünyesinde kurulan TRSM’ye kısa sürede 80’e yakın hasta kaydına ulaşmış olup hastalarımıza haftalık iki günü ev ziyareti, diğer kalan günlerde sosyal aktivasyon, tedavi planlaması ve kontrolü şeklinde yardımcı olmaktayız.

Hasta ve hasta yakınlarının TRSM‘ye olan memnuniyetleri her geçen gün daha fazla artığını görmek biz TRSM ekibini mutlu etmekte ve çalışma azmimize katkı sunmaktadır. TRSM’nin açılmasında yoğun bir şekilde emek sarf eden Hastane Başhekimimiz Uz.Dr. Faruk Karandere‘ye, hastane yöneticilerine ve çalışma ekibime teşekkür ederim" dedi.

Patnos Toplum Ruh Sağlığı Merkezi nedir?

Ağır ruhsal hastalığı olan kişilere verilen ruh sağlığı hizmetlerinin çok yataklı büyük hastaneler yerine ağırlıklı olarak toplum ruh sağlığı merkezlerinde verilmesi hedefleniyor. Bu merkezlerde hastaların aile ortamlarında izlenmesi, hasta ve yakınlarına yönelik rehabilitasyon çalışmalarının yapılması, hastaların yarı üretken hale gelmeleri, hastane yatışlarının azaltılması, kamu kurumları, sağlık çalışanları ve toplum kesimlerinde ’Toplumda Tedavi’ bilincinin oluşturması gibi amaçlar öngörülüyor. Bu kapsamda, bünyesinde psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikiyatri hemşiresi ve atölye eğitmenleri bulunduran Patnos Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde, grup terapileri, psiko eğitimler, mesleki rehabilitasyon ile bankamatikten para çekmek, fatura yatırmak, sohbet başlatmak gibi sosyal beceri eğitimleri yanında, sosyal ve sportif aktiviteler gerçekleştirilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.