Türkiye’de İlk Mahalle Müzesi, Battalgazi İlçesinde Açıldı

Türkiye’de İlk Mahalle Müzesi, Battalgazi İlçesinde Açıldı

Battalgazi Belediyesi, Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan Mahalle Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi.Battalgazi ilçesi Hasırcılar Mahallesi’nde hizmete sunulan Hasırcılar Kü...

Battalgazi Belediyesi, Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan Mahalle Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Battalgazi ilçesi Hasırcılar Mahallesi’nde hizmete sunulan Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesindeki Mahalle Müzesi’nin açılışı yapıldı. Açılışta kısa bir teşekkür konuşması yapan Hasırcılar Mahallesi Muhtarı Mustafa Güllü, Hasırcılar Mahallesi’ne kültür merkezi ve mahalle müzesi kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, Malatya’da her mahalleye Mahalle Müzesi açacaklarını belirterek, Mahalle Müzeleri’nin ilkini Hasırcılar Mahallesi’nde açtıklarını söyledi. Açılışı yapılan Hasırcılar Mahalle Müzesi’nin Türkiye’de ilk Mahalle Müzesi olduğunu belirten Başkan Gürkan, kendileri için küçük, insanlık için büyük bir adım olduğunu kaydetti. Başkan Gürkan, “Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong, aya ilk ayak bastığında, kendilerine sormuşlar neler hissediyorsunuz? Demiş ki ‘Benim için küçük, ama insanlık için çok büyük bir adım atıyoruz.’ Türkiye’de belki çok güzel kültür merkezleri var her yerde ama içerik olarak da çok daha büyük olanları var. Yalnız, Türkiye’de bir ilk derken, ilk mahalle müzesinin temeli burada atıldı. İlk mahalle müzemizi burada yaptık ve bu Türkiye’de teşhir edilecek. Bu cümlenin altını çizerek söylüyorum. Türkiye’de teşhir edilecek ve rol model olacak bir hizmet anlayışıdır. Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesi ile birlikte, yalnızlaşan insanları görüyoruz. Birbirine yön duygularının yitirildiği, samimiyet olgusunun ortadan kalktığı bir dünya ile karşı karşıya geliyoruz. Bu da insanın fıtratına ters bir durum oluşturuyor. Onun için bütün dünya insanların tekrar homojenleşmesi, birbirine tekrar yakınlaşması noktasında neler yapabiliriz onun anlayışı içinde çalışıyoruz. Onun için biz, mahallelilik ruhunu ve aidiyet olgusunu oluşturması için, her mahalleye bir mahalle müzesi, akabinde o mahalle müzelerinin şehir müzesine temel oluşturacak yaşayan bir müze hüviyetine kavuşturacak. Yani münzevi bir müze değil, yaşayan ve içinde yaşanılan bir şehir müzesinin temeli burada atılmış oldu. Bu anlamda basit gibi görünen bu yapı, esasında Türkiye açısından çok önemlidir. Ben inanıyorum ki ileri ki aşamada biz Kültür Envanteri’ni yaptığımızda Türkiye’de bir ilk olduğunu bilmiyorduk. Daha sonra Tarihi Kentler Birliği ve Kültür Bakanlığı bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu ve o format Türkiye’ye taşınmalı denildi. Şu anda tüm Türkiye’de bizim formatımızla teşmil edildi. Şimdi burada açılışı için hazır bulunduğumuz Hasırcılar Kültür Merkezi ve Müzesi’nin de tüm ülkeye teşmil olacağına inanıyorum. Buranın hazırlanmasında belediye çalışanları ve ekibime teşekkür ediyorum. Kültür Merkezi ve Müze’nin Hasırcılara ve Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Gürkan’ın yaptığı konuşmanın ardından Hasırcılar Mahalle Müzesi ve Kültür Merkezi’nin açılışı, açılışa katılan protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılışa katılanlar, Mahalle Müzesi’ni ve ardından da Kültür Merkezi bünyesindeki kurs merkezlerini gezdi. Mahalle Müzesi’nde yar alan şeref defteri ise, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve diğer protokol üyeleri tarafından imzalandı.

Mahalle Müzesi’nin içerisinde ise mahallenin tarihçesi, o mahallenin yetişmiş insanları, yöneticileri, geleneksel el sanatları, etnografik eşyalar, ahşap işlemeler, mahallenin sosyal yaşantısını simgeleyen objeler yer alırken, Mahalle Müzeleri’nin kuruluş amacının da, aidiyet olgusunu geliştirmek ve yaşatmak olarak belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.