Urla İçin Sürdürülebilir Tasarımlar Beğeniye Sunuldu

Urla İçin Sürdürülebilir Tasarımlar Beğeniye Sunuldu

’Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent’ projesi kapsamında İzmir Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından Urla’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan çevreci tasarımlar beğ...

’Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent’ projesi kapsamında İzmir Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından Urla’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan çevreci tasarımlar beğeniye sunuldu.

Park ziyaretçisinin ayağına giden ya da çöp atıldığında Wi-fi şifresi veren çöp kutusu, yazın serinleten, kışın ısıtan bank, dönme dolaptan elde edilen elektrik enerjisi ile aydınlanan parkı kapsayan tasarımlar dikkat çekti. İzmir Üniversitesi tarafından İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteği ile sürdürülen “Yaşayan Laboratuvar Olarak Kent” projesi için Urla’da incelemelerde bulunan, sorunları saptayan ve düzenlenen çalıştayda çevreci çözüm önerileri üreten İzmir Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin tasarımları Mimarlığa Giriş ve İnsan Odaklı Tasarım dersi kapsamında hazırlanan sergide beğeniye sunuldu.

Prof. Dr. Emrah Orhun, “Toplanan yağmur suyu ile parklarda sulama yapacak, telefon uygulaması ile vatandaşlar ve belediye arasında doğrudan iletişim kuracak, bilgisayar oyunları aracılığı ile farkındalık ve bilinci artıracak ürünlerin ortaya çıkması öğrencilerin yaratıcılığını artırdığı kadar kent için de önemli sorunlara çözüm üretecek faydalı ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.