Uzmanlardan Kritik Uyarı

Uzmanlardan Kritik Uyarı

Uzmanlar, vatandaşları su ve besinlerle bulaşan hastalıklara karşı uyardı.İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Ahmet Demir, su ve besinlerle bulaşan hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu. Demir yaptığı aç...

Uzmanlar, vatandaşları su ve besinlerle bulaşan hastalıklara karşı uyardı.

İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Ahmet Demir, su ve besinlerle bulaşan hastalıklar konusunda uyarılarda bulundu. Demir yaptığı açıklamada, "İçme-kullanma suyu ve kanalizasyon alt yapı eksikliklerinden kaynaklanan problemler ile genel hijyen uygulamalarındaki eksiklikler; çeşitli halk sağlığı sorunlarına neden olabilmektedir” dedi.

Yaz aylarında hastalıklarda artışın olabileceğine dikkat çeken Demir şöyle devam etti: "Özellikle önümüzdeki dönemin yaz mevsimi olması göz önünde bulundurulduğunda havaların ısınmasıyla birlikte su ve besinlerle bulaşan hastalıkların görülme sıklığında artışlar görülebilmektedir. Su ve besinlerle bulaşan hastalıklarla etkin bir şekilde mücadele için; çevre koşullarının olumlu hale getirilmesi, içme ve kullanma sularının dezenfeksiyonu, haşere ve vektörlerle mücadele ,gıda güvenliği ve kişisel temizliğin bir yaşam biçimi haline getirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda; Fiziksel ,Kimyasal ve Mikrobiyolojik özellikleri bilinmeyen suların hiçbir şekilde tüketilmemesi, Su depoları ve ishale hatlarının kontrol edilerek güvenliklerinin sürekli sağlanması, klorlanması, bakım ve onarımlarının zamanında ve usulüne uygun olarak yapılması, kanalizasyon sisteminin sürekli gözden geçirilerek çevre için risk oluşturabilecek her tür hasar ve tahribatın zamanında giderilmesinin sağlanması, her tür sıvı ve katı atığın ortamdan usule uygun olarak uzaklaştırılması, haşere ve kemiricilere yönelik mücadelenin aksatılmadan sürdürülmesinin sağlanması, okul, hastane, otel, cami, öğrenci yurtları, resmi binalar, konut vb. yerlere ait su depolarının periyodik olarak altı ayda bir temizlenmesi gerekmektedir."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.