Vali Tuna’dan TCDD Eğitim Merkezi’ni Ziyaret

Vali Tuna’dan TCDD Eğitim Merkezi’ni Ziyaret

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında Müdür Halim Soltekin’den bilgi aldı....

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Eskişehir Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında Müdür Halim Soltekin’den bilgi aldı.

Vali Tuna’ya kısa bir sunum yapan Müdür Soltekin, merkezin ilk eğitimini 1896 yılında verdiğini söyledi. Toplam 41 personelin merkezde görev yaptığını aktaran Müdür Soltekin, “Merkezimizde 13 adet dershane bulunmaktadır. 5 adet lokomotif simülatörümüz vardır. Kursiyerlerimiz gerekli eğitimleri aldıktan sonra uygulamalı eğitimlere geçiyorlar. Simülatör alanında kendimizi devamlı geliştiriyoruz. Bu alanda eğitim veren dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyoruz. Türkiye’de ise tek lokomotif eğitim merkezi biziz” dedi. Ayrıca Müdür Soltekin, merkezde yazılımı TÜBİTAK Bilişim Teknolojileri Enstitüsü tarafından hazırlanan ve tamamı “Türk Malı” olan simülatörün kullanıldığını belirtti.

Müdür Soltekin’e verdiği bilgiler için teşekkür eden Vali Tuna, “İleriki yıllarda Eskişehir, Raylı Sistemler konusunda merkez haline gelecek” dedi. Ziyaret esnasında konuşan Vali Tuna, gelecekte Eskişehir sanayisinin daha çok kalkınmasında Raylı Sistemlerin ve Havacılık Sektörünün büyük rol oynayacağını anlattı. Bu konuda ortak akıl üreten kurumların önemine dikkat çeken Vali Tuna, Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülen URAYSİM projesinin tamamlamadığında bölgeye büyük bir hareket getireceğini bildirdi.

Mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Vali Tuna, Raylı Sistemler konusunda eğitim gören öğrencilerin TCDD ve TÜLOMSAŞ’da uygulamalı eğitim görebileceklerini söyledi.

Daha sonra Vali Tuna, kursiyerlerin uygulamalı eğitim gördüğü simülatörleri inceledi. DE 33000 tipi lokomotif simülatörü makinist koltuğuna oturan Vali Tuna, Ankara’dan kalkan lokomotifi oldukça ustalıkla kullanarak, değişik hava şartları olmasına rağmen kazasız belasız ilk durağa getirdi. Ardından Vali Tuna, yazılımı TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen Türk Malı simülatörü inceledi.

Vali Tuna’ya bu ziyaretlerinde, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay da eşlik etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.