Yabancı Öğrencıler Güneydoğu Anadolu’yu Tanıyor

Yabancı Öğrencıler Güneydoğu Anadolu’yu Tanıyor

Dünyanın değişik ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrenciler, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni tanımaya çalışıyor.İki yıldır Amerika’nın Pottstown şehrinde bölgenin önde gelen okullarından The Hill School’da...

Dünyanın değişik ülkelerinden Türkiye’ye gelen öğrenciler, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni tanımaya çalışıyor.

İki yıldır Amerika’nın Pottstown şehrinde bölgenin önde gelen okullarından The Hill School’da okuyan Türk lise öğrencisi Hülya Kösematoğlu, Türkiye’yi yanlış tanıyan öğrencilerin bu algılarını yıkmak için yabancı öğrencilerle Türkiye’ye geldi.

Hasan Kalyoncu Ünivesitesi’nde başlayan Give A Hand projesi kapsamında Cin, ABD ve Kanada olmak üzere 12 öğrenci Gaziantep, Şanlıurfa ve Halfeti’nin ardından Adıyaman’a geldi.

Projenin kültürel sponsoru olan Adıyaman Belediyesi çocukların güvenle bölgenin kültürel ve tarihi değerlerini keşfetmelerini sağladı.

Adıyaman Belediye Başkanvekili Muhittin Büyük’ü ziyaret eden öğrenciler, proje hakkında bililer vererek, projeye verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Adıyaman Belediyesinin desteği ile Adıyaman’a gelen öğrenciler Güneydoğu Anadolu’da sosyal sorumluluk bilinçlerini geliştirecek aktiviteler yaptı. Programın akademik anlamda tamamlayıcısı olarak, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeleri tarafından Ortadoğu siyaseti ve ilişkileri konusunda öğrenciler eğitim aldılar. Şahinbey Belediyesi sınırlarında Suriyeli savaş mağduru çocuklarla 50 saat sosyal sorumluluk çalışması yapan öğrenciler Adıyaman ‘da Suriyeli misafirlerin hayatını inceleyecek ayrıca bölgenin kültür ve tarihini keşfedecek.

Dünyanın her yerinden gönüllü lise ögrencileri ‘Give A Hand’ yaz programı kapsamında Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Ortadoğu Siyaseti ve Türkiye’nin Ortadoğu Politikası, Barış İnşası ve İslam konularında dersler almaktadırlar. Bununla birlikte günde yaklaşık 5 saat Şahinbey Belediyesinin mülteciler ve bölgedeki muhtaç halk için kurdukları aşevinde yemek dağıtıp, sosyal market ve Suriyelilerin bulunduğu ilkokulda çalıştılar.

Programın sosyal ayağını başlatan, Türk lise öğrencisi Hülya Kösematoğlu, dört senedir Türkiye’nin gündemini meşgul eden bir konu olan Suriye iç savaşında mağdur olan çocuklara yardım etmek ve ABD’de Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör olayları olduğu yönünde yer alan haberlerin yanlışlığını ortaya koymak ve Türkiye’nin savaş mağduru insanlara yaptıkları yardımların yabancı basında etkin anlatılmadığını düşünerek başlattığını dile getirdi.

Kösematoğlu, “Biz bu program kapsamında okulumuzda yardım toplayarak okullarında başarılı olmuş 45 Suriyeli öğrenciye okul kapanış töreninde hediyeler vereceğiz. Ayrıca bu sene belirlediğimiz okulun en başarılı beş kız öğrencisini kardeş seçtik. Bu öğrencilerin yıl boyu eğitim masraflarını karşılayacağız. Okullarda çocukların gelişimine yönelik çocuk dostu alanlar oluşturacağız. Gelecek yıl tekrar gelerek yıl boyu yaptıklarımızı takip edeceğiz ve yeni kardeşler seçecerek ‘Give A Hand’’ projesini büyüteceğim. Adıyaman Belediye Başkanına çok teşekkür ederim” dedi.

Cin’den gelen Shirley Ye adlı lise öğrencisi ise, Türkiye’ye gelmeden önce burayı çok farklı bildiğini ancak gelince herşeyin televizyonlarda ki gibi olmadığını gördüğünü vurguladı.

Shirley Ye, “Ülkemde televizyonları izlerden Türkiye’nin bu bölgesinde sürekli savaş, kötü bir yaşam olduğunu görüyordum. Buraya korkarak geldim ama iyi ki gelmişim. Buraya geldiğimde televizyonlardan öğrendiklerimizin tamamen yanlış olduğunu gördüm. Türkiye hakkındaki fikirlerim buraya gelince tamamen değişti. Bizi buraya getiren ve bizle burada ilgilenen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanıvekil Muhittin Büyük ise, Amerika’da yaşayan Hülya Kösematoğlu’nun yaptığı bu girişimden dolayı tebrik ederek, “Kızımız Amerika’da yaşayan gençlerin Ortadoğu’ya ve Türkiye’ye bakış açılarının negatif olduğunu görmüş. Aslında bunun böyle olmadığı göstermek adına böyle bir girişimde bulunmuş. Oradaki arkadaşlarını organize ederek program dahilinde Türkiye’ye gelerek, Türkiye’de yaşayan Suriyelerin nasıl yaşadığını, Türk insanının misafir perverliğini görüyorlar. Adıyaman’ın tarihi yerlerini gezecekler. Burada aynı zamanda dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler ülkelerine gittiklerinde bizim gönül elçilerimiz olacak” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.