Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları

Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları

Yüzme Antrenörü Rüstem Pelit, yüzme sporunun vücuttaki kasların tamamını çalıştırdığını söyledi.Yetişme çağındaki çocukları şiddetle yüzme sporuna yönlendirmek gerektiğinin altını çizen Pelit, "Yüzme...

Yüzme Antrenörü Rüstem Pelit, yüzme sporunun vücuttaki kasların tamamını çalıştırdığını söyledi.

Yetişme çağındaki çocukları şiddetle yüzme sporuna yönlendirmek gerektiğinin altını çizen Pelit, "Yüzme vücuttaki bütün kasları çalıştırıyor. Çocuğun beyinsel ve fiziksel gelişimine yüzme sporunun çok büyük katkıları var. Omuriliğin sağlıklı gelişimi ve aynı andan birkaç fiziksel eylemin gerçekleşmesinden dolayı beyin de bu süreçten olumlu etkileniyor" dedi.

Özellikle yaz aylarında çocukların yüzme sporuna teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Yüzme Antrenörü Pelit, ebeveynlere yüzmenin önemi anlattı.

Yüzmenin küçük yaşlardan itibaren çocuklara sevdirilmesi gerektiğini, bu önemli spor branşının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığını belirten Pelit, “Çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı olan bu sporu çocuklarımıza sevdirmeliyiz. Yüzmenin faydaları saymakla bitmez. Düşünün bel ve boyun fıtığı olan hastalara artık doktorlar yüzme öneriyor. Malatya’da gittikçe gelişen bir yüzme havuzu potansiyeli söz konusu. Bu potansiyel özellikle yaz aylarında tam manasıyla kullanılıyor. Aslında bu sporu kışın da yapmalıyız. Ülkemizde yüzme sporu son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Bunu iyi kullanıp, başarılı sporcular çıkarmalıyız. Bu sayede bu branşta rol modeller oluşabilir. Ve bu rol modeller sayesinde bu sporu çocuklarımıza daha da sevdirebiliriz. Ben ailelerimizi yüzme sporuna davet ediyorum. Havuzlarımızı kullansınlar. Yüzme, 7’den 70’e herkesin yapması gereken bir branş. Yüzme branşına 5 yaşındaki çocuklarımızla başlayabiliyoruz. Malatya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz tarafından açılan Yaz Spor Okulları kapsamında açık havuzumuzda 5-18 yaş arasındaki bütün çocuklarımıza eğitim veriliyor. Daha sağlıklı nesiler için yüzelim” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.