Teşekkür Ederiz...

Bir sağlık çalışanı olarak, bu ülkenin emeğe karşı ciddi bir problemi olduğunu düşmemek ve tutulduğu duyarsızlık hastalığı yüzünden can çekiştiğini fark etmemek neredeyse imkansız. Bir hemşirenin ya da doktorun o mesleği icra edebilmek için ne kadar çok emek verdiği bilmesine rağmen ufacık bir kişisel çıkar için o emeği ayaklar altına almaya çalışan sayısız insanla karşılaştık bu güne kadar. Ancak hiçbiri ölmekte olan bir doktorun yaşam mücadelesini görmezden gelmek kadar insanlık dışı değildi. Bir doktor ölüyor İzmir'de o güne kadar yüzlerce insanı iyileştirip sağlığına kavuşturan Dr. Murat Ceyhan canıyla uğraşırken. Meslektaşları gözyaşları içinde arkadaşlarının yaşama tutunması için mücadele ederken. Tansiyon hapını ya da ağrı kesicisini yazdıramayacak olmanın kaygısına düşen insanlara kimse kusura bakmasın biz insan gözüyle bakamayız. Kaldı ki o hekim senin aile hekimin o güne kadar defalarca gittin kapısına hiç mi göz temasın olmadı hiç mi birbirinizin yüzüne bakıp gülümsemediniz. O can pazarında kendi muayenesinin peşine düşen insansı varlık, iyi ve güzel olan hiçbir şeyi hak etmiyorsun. 

* * *

Siyah kurdelenin anlamı yastır. Yasta olan insanlar bunu dile getirmeden belli edebilmek için siyah kurdele takarlar ki içinde bulundukları duygu ve düşünce halleri bilinsin. Bunu siyasi ya da yönetimsel bir amaca bağlamak için vicdandan yoksun olmak gerekir. Bu hafta sağlık çalışanlarının yakalarına taktıkları siyah kurdelelere tepkiler geldi. Neredeyse bir yıla yakın zamandır dünya korona virüsle savaşıyor. Ülkece yedi aydır savaşıyoruz bir çok kayıp vererek savaşmaya da devam ediyoruz. Yarın içimizden birinin daha ölebileceğini bilerek üstelik. Sizce bu mücadeleyi verenlerin yitirdikleri o canlara, duydukları saygı ve minneti dile getirmeye hakları yok mu?

* * *

Depremlerde, madenlerde, darbelerde, savaşlarda yitirdiğimiz canları andığımız gibi bir sağlık çalışanının meslektaşını anmak için farklılık yaratması isyan bayrağı muamelesi görüyor. Kaldı ki eleştiri bile olsa her eleştiri yıkıcı bir amaç için yapılmaz. Olduğundan daha iyi bir hale taşımak gibi kutsal bir amacı da vardır. Ancak bunu görmek yerine kulak verip anlamaya çalışmak yerine. Aksayan yanlarımız varsa bunların düzelmesi için ne gibi adımlar atılmalı demek yerine yok etmeyi öldürmeyi amaç edinmek. Gelişimin boynuna vurulmuş bir balta değildir de nedir?

* * *

Bir toplumun, yaşama hizmet eden sağlık çalışanlarının yaşamına ve haklarına saygı duymayı öğrenebilmesi için o toplumun başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri salgın hastalıktır. Lütfen yaşama saygı duymayı öğrenebilmek için daha kötüsünün olmasını beklemeyelim.

Sert yazma, pozitif ol diyen Abbas Güçlü Hocam, pozitif olabilmek için tam olarak nereye bakmam gerektiğini şu an için bulamamaktayım affedin. 

Mine Mulcar

f6cace41-b03a-4616-b281-2ced392b84c1.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.