Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! LGS'ye başvurular başladı

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! LGS'ye başvurular başladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına bu yıl yine 1 milyonun üzerinde öğrenci girecek. Peki LGS başvuruları ne zaman başlayacak? LGS başvurularında son gün ne zaman? İşte LGS başvuru rehberi...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına başvurular bugün başladı.

LGS ne zaman?

Resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınav, 2 Haziran'da uygulanacak.

LGS'ye nasıl ve nerden başvurulur?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başvuruları bugün başladı. Başvurular e-Okul üzerinden isteğe bağlı yapılacak. Okul müdürlükleri başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları 1 Nisan 2024'e kadar okul müdürlüklerince onaylanacak.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacak. Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını elektronik ortamdan takip edebilecek.

LGS son başvuru tarihi nedir?

Merkezi sınav başvuruları, bugünden itibaren 29 Mart'a kadar gerçekleştirilecek. 

LGS giriş belgeleri ne zaman açıklanacak?

Sınav, il ve ilçelerde belirlenen okullarda yapılacak. Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamdan okul müdürlüklerince alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.

Öğrenciler, sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleriyle geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracak.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav sonuçları, 28 Haziran 2024'te "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.