M.Şevket ALTINAYAR

M.Şevket ALTINAYAR

ALICIK’A BU SORULARI SORMAYI PLANLARDIM..

 

NAZİLLİ Belediye Başkanı Sayın Haluk ALICIK, izinde olduğu dönemde patlak veren ‘Belediye-Gazeteler’ gerginliğini bir jest yaparak yumuşattı.

İsabeyli’de ‘Erkan’ın Yeri’nde gazete sahipleri ve gazeteciler ile bir araya gelen Sayın ALICIK’ın bu jesti ‘ilk önce fırça, sonra yemek yediler!’ şeklinde yorumlansa da, ben bu yoruma katılmayanlar arasında yer alıyorum.

Başkan bir jest yapmıştır, bizlerle bir araya gelmeyi düşünerek, bir yemek organizasyonu düzenlemiştir.

Gazetem ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Ben Sayın Haluk ALICIK’ın yerinde olsaydım, gazetecilerle yemekte bir araya gelmektense, makamında bir basın toplantısı düzenler ve gündeme ait sorulan soruları ‘net’ ifadelerle yanıtlamayı tercih ederdim.

Böyle bir basın toplantısı olsaydı Sayın Başkan’a ‘kamuoyu adına’ şu soruları sormayı planlardım.

• Aydın’ın ‘Büyükşehir’ olmasının ardından Nazilli Belediyesi’nin gelirlerinde %60’a varan bir düşüş söz konusudur. Sizin tabirinizle Nazilli Belediyesi’nin eli-kolu bağlanmıştır, yatırım yapmakta, hizmet üretmekte zorlanmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU ile Nazilli’ye yapılacak olan yatırım ve hizmetler konusunda bir görüşmeniz oldu mu? Büyükşehir Belediyesi, Nazilli’ye nasıl bakıyor?

• Nazilli Belediyesi’nde disiplin sorunu yaşandığı iddia ediliyor? Düşünceleriniz?

• Kamuoyunda, Belediye Başkan Yardımcılarından Mustafa AKKAYA’nın Nazilli Belediyesi’ni yönettiği, verdiği kararlardan zaman-zaman Belediye Başkanı olarak sizin dahi haberiniz olmadığı algısı var. Bu algı doğru mu, doğruysa nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz?

• 2 yıldan bu yana AK Parti’ye transfer olacağınız şeklinde haberler yayınlanıyor. Daha ötesinde, sizin MHP’li bazı belediye meclis üyelerine ‘Sizi karşımda değil, yanımda görmek istiyorum’ şeklinde temennilerde bulunduğunuz iddia ediliyor. Bu iddialar doğal olarak MHP’nin parti tabanında tepki çekiyor. Örneğin, MHP eski Nazilli İlçe Başkanlarından Rafet ŞENTÜRK facebook’ta ki kişisel profilinde ‘ültimatom’ gibi bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

• Benim edindiğim bilgiler dahilinde, Aydın dışından, İzmir’den gelen bir firma, Nazilli Belediyesi’nin aracını ve personelini kullanarak çıkaracağı bir dergi için ilçedeki firmaları ziyaret ederek, reklam çalışması yapıyor. Hatta, Nazilli Belediyesi’nden bu firmalara telefon açılarak, ‘reklam’ verilmesi konusunda telkinde bulunuluyor. Bu firma, Nazilli Belediyesi ile bir anlaşma yapmış mıdır? Bu firmanın çıkaracağı dergi için, Nazilli Belediyesi’nin araç ve personelini kullanılması, Nazilli Belediyesi’nden firmalara telefon açılarak ‘telkinde’ bulunulması Nazilli Belediyesi’nin görevleri arasında yer alıyor mu? Çalışma hakkında bilgi sahibi misiniz? Etik buluyor musunuz?

* * *

Başta söylediğim gibi..

Ben Sayın Haluk ALICIK’ın yerinde olsaydım, gazetecilerle yemekte bir araya gelmektense, makamında bir basın toplantısı düzenler ve gündeme ait sorulan soruları ‘net’ ifadelerle yanıtlamayı tercih ederdim.

Önceki ve Sonraki Yazılar